لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

بررسی رسانه های آمریکا


روزنامه وال استریت جورنال، در مقاله ای تحت عنوان« افزایش اسلامگرایان تهدیدی است برای قدرتهای خاورمیانه» می نویسد مقامات آمریکائی امیدوارند مصر، اسرائیل، عراق، و عربستان سعودی، که غالبأ رقبای یکدیگرند، زمینه ها ومنافع مشترکی در جنگ علیه گروههای افراطی بیابند.

انفجار خشونت در باریکه غزه، سوریه و عراق به احتمال شکل گیری یک نظم نوین در منطقه پس از فروکش کردن خشونتها دامن زد.

کلیه قدرتهای سنتی منطقه مثل اسرائیل، مصر، عربستان و عراق از سوی نیروهای اسلامی افراطی که هدف تغییرات اساسی در وضعیت موجود در خاورمیانه و جهان اسلامی را در سر دارند، در معرض تهدید قرار گرفته اند و احساس خطر می کنند. حتی ایران شیعه نیز احساس می کند که افراطیون سنی موقعیت نظام اسلامی ایران را در منطقه مورد تهدید قرار میدهند.

یکی از موانع برای گذر از این هرج و مرج به وضعیتی با ثبات تر توانائی محدود آمریکا برای رهبری مجموعه ای متزلزل از قدرتهای مختلف است.

آمریکا و سازمان ملل برای برقراری آتش بس بین اسرائیل و حماس شدیدأ بر قطر و ترکیه که روابط بسیار نزدیکی با گروه حماس دارند، متکی بودند.

مناسبات آمریکا با متحدان خاورمیانه ای اش عمیقأ تیره است و نیاز به بازسازی و ترمیم دارد اگر محور قدرتهای با ثبات برهبری آمریکا بخواهند دوباره خود را تثبیت کنند و تحکیم بخشند.

روزنامه واشنگتن تایمز در بخش اقتصاد جهانی می نویسد اختلافات روسیه با غرب هم اکنون آثار منفی بر برخی از شرکتهای اروپائی از صنایع سنگین تا تولید کننده وسایل ورزشی گذاشته است.

یک گروه از نمایندگان ماشینها در آلمان روز پنجشنبه با کاهش شدید میزان تولید پیش بینی شده اش گفت که تشنجات سیاسی با روسیه بر سر نقش این کشور دربی ثباتی اکراین نوعی عدم اطمینان نسبت به آینده بوجود آورده است.

صنایع نفتی نیز در حال آماده باش هستند. پیشتر در هفته جاری، شرکت نفت بریتیش پترولیوم گفته بود که تحریمها علیه روسیه می تواند بر میزان در آمد آنها تأثیر منفی بگذارد.

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا است .. باتحریمها علیه روسیه، معاون صدراعظم آلمان که در عین حال وزیر اقتصاد کشور نیز است، می گوید«ما میدانیم که از نظر اقتصادی بر ما صدمه وارد خواهد شد.. ما میدانیم تجارت ما با روسیه بیش از حد زیاد نیست، ولی از اهمیتی بر خوردارست.»

آدیداس، یکی از اسپانسرهای جام جهانی ۲۰۱۸ که قرار است در روسیه برگزار شود، می گوید تحریمها «بطور عمده ای» تعداد مغازه هائی که باید در سال جاری در منطقه گشایش یابد را «کاهش میدهد.»، و چنین روندی در سال آینده ادامه خواهد یافت. مغازه های بیشتری با هدف «کاهش ریسک و حمایت از سود» بسته خواهد شد.

روزنامه واشنگتن پست نیز در مقاله ای به پیوستن ژاپن به غرب برای تحریم علیه روسیه می پردازد. این روزنامه می نویسد که چنین تصمیمی از سوی ژاپن ممکنست بر روابط ژاپن و روسیه که رو به بهبودی می رفت تأثیر منفی بگذارد.

واشنگتن پست همچنین در مقاله دیگری نگاهی دارد به سفر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، به هند تحت عنوان« کری آمریکا و هند را شرکای ضروری می داند که با قصد ترمیم روابط به هند سفر کرد.»

آقای کری پس از یک گفتگوی ۴ ساعته با وزیر امور خارجی هند در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت « در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته فراز و نشیبهائی در روابط بین دو کشور وجود داشته که البته بیشتر مشارکت طرفین بوده است.» محور مذاکرات پیرامون مسائلی چون انرژی پاک، مبارزه با تروریسم، افغانستان و امنیت منطقه بود.

پرانی شرماف سردبیر دیپلماتیک اوت لوک، در مجله خبری هند، می گوید: «این دیدار بمنزله تکرار موضع آمریکا به دولت تازه هند است، که هند یک دوست آمریکا و در واقع یک شریک مهم است.»

XS
SM
MD
LG