لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

نیوزیلند برای رسیدن به هدف کاهش انتشار گاز متان تا سال ۲۰۵۰، هیأت مستقل تعیین کرد  


دولت نیوزیلند، هیأتی مستقل از کارشناسان را مسئول ارائه مشاوره در مورد چگونگی رسیدن به اهداف آب و هوایی و کاهش انتشار گاز متان به میزان تعیین شده تا سال ۲۰۵۰ میلادی، کرده است.

تاد مک‌کلی، وزیر کشاورزی نیوزیلند، در بیانیه‌ای گفت که این هیأت مستقل نتایج بررسی‌های خود را تا پایان سال میلادی جاری به دولت گزارش می‌دهد و توصیه‌هایی را بر اساس شواهد به دست‌آورده‌ ارائه می‌کند.

سایمون واتس، وزیر تغییرات اقلیمی نیوزیلند، گفت که این مأموریت، مکمل فعالیت‌ها و بررسی کمیسیون تغییرات اقلیمی در رابطه با اهداف سال ۲۰۵۰ خواهد بود و در مورد چگونگی واکنش دولت به توصیه‌های کمیسیون در سال ۲۰۲۵ اطلاعاتی را ارائه می‌دهد.

این کمیسیون، یک نهاد دولتی است که در مورد سیاست‌های تغییرات آب و هوایی مشاوره می‌دهد و در حال حاضر، در حال بررسی تعهد این کشور برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به صفر یا کمتر، تا سال ۲۰۵۰ است.

نیوزلند، با جمعیتی حدود ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تن متعهد شده است که تا سال ۲۰۵۰، انتشار متان زیستی را بین ۲۴ تا ۴۷ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش دهد و این شامل کاهش ۱۰ درصدی انتشار متان به دست‌آمده از فرآیندهای زیستی تا سال ۲۰۳۰ خواهد بود.

متان، گاز گلخانه‌ای با عمر کوتاه است که به گرمایش آب و هوا کمک می‌کند و تأثیرش بر گرمایش جهانی در دوره‌ای ۲۰ ساله، ۸۴ برابر بیشتر از دی اکسید کربن است.

بیشتر انتشار متان زیستی در نیوزیلند از سیستم گوارشی دام‌ها مانند گوسفند و گاو ناشی می‌شود، اما تصفیه زباله و تالاب‌ها نیز در انتشار آن نقش دارند.

آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید صنعت نفت و گاز یکی از منابع اصلی انتشار جهانی متان است.

انتشار گاز متان در سال‌های اخیر افزایش یافته است و دانشمندان تأکید کرده‌اند که کاهش سریع انتشار متان برای کاهش بحران آب‌وهوایی اهمیت زیادی دار‌د.

تحقیقات نشان داده است که اقدامات سریع و در مقیاس بزرگ برای کاهش انتشار متان می‌تواند گرمایش جهانی را تا ۳۰ درصد کُند کند.

XS
SM
MD
LG