لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

 دولت آمریکا از کمک مالی به پروژه‌های کاهش گاز متان خبر داد


اداره حفاظت از محیط زیست و وزارت انرژی ایالات متحده اعلامیه‌ای برای کمک مالی به پروژه‌هایی که هدف‌شان کاهش انتشار گاز متان از صنایع نفت و گاز است، منتشر کردند.

اداره حفاظت از محیط زیست آمریکا می‌گوید هدف از انتشار این اعلامیه، ارائه زمان کافی به متقاضیان برای آماده کردن پیشنهادهای خود و یا مشارکت در صورت نیاز است.

این اداره اشاره کرد که گاز متان، یک ابر آلاینده آب و هوایی است که از دی اکسید کربن قوی‌تر عمل می‌کند.

دولت جو بایدن چندی پیش نیز با ارائه طرحی جدید، شرکت‌های نفت و گاز را برای اولین بار ملزم به پرداخت جریمه برای انتشار گاز متان کرد. جریمه‌های ناشی از انتشار گاز متان می تواند میلیون‌ها دلار هزینه برای این شرکت‌ها به همراه داشته باشد.

انتشار گازهای گلخانه‌ای از نیروگاه‌ها در سال ۲۰۲۳ میلادی در ۱۰ ایالت آمریکا که در طرح موسوم به «همسایه خوب» شرکت کرده‌اند، به شدت کاهش یافت، اما این برنامه هنوز در ۱۲ ایالت اجرا نشده است.

متان، از اجزای اصلی گاز طبیعی و محصول جانبی حفاری سوخت‌های فسیلی است و در دو دهه نخست حضور در جو، قدرت گرمایشش، بیش از ۸۰ برابر دی اکسید کربن بوده است.

در سال‌های اخیر، فن‌آوری‌های جدید، پیدا کردن و رفع نشت‌های بزرگ این گاز بی‌رنگ و بی‌بو را آسان‌تر کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید صنعت نفت و گاز یکی از منابع اصلی انتشار جهانی متان است.

انتشار گاز متان در سال‌های اخیر افزایش یافته است و دانشمندان تأکید کرده‌اند که کاهش سریع انتشار متان برای کاهش بحران آب‌وهوایی اهمیت زیادی دار‌د.

تحقیقات نشان داده است که اقدامات سریع و در مقیاس بزرگ برای کاهش انتشار متان می‌تواند گرمایش جهانی را تا ۳۰ درصد کُند کند.

XS
SM
MD
LG