لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۶

افزايش صادارت و مصرف بر شتاب رشد اقتصادی آمريکا افزود


ميزان مصرف آمريکائيان، که دو سوم اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد، در سه ماهه چهارم سال گذشته چهار و نيم درصد رشد کرد و به بالاترين سطح خود در چهارسال گذشته رسيد. اقتصاددانان ميگويند که افزايش رشد اقتصادی آمريکا نگرانی ازبازگشت به رکود اقتصادی ديگری را تقريباً از ميان برده است

وزارت بازرگانی آمريکا اعلام کرد در سه ماه آخر سال گذشته بر شتاب رشد اقتصادی آمريکا افزوده شد، و رشد اقتصادی آمريکا را به سه و دو دهم درصد رساند. کارشناسان افزايش رشد اقتصادی آمريکا را عمدتاً ناشی از افزايش ارزش حجم صادرات و ميزان مصرف مردم ميدانند. ميزان مصرف مردم، که دو سوم اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد، در سه ماهه چهارم سال گذشته چهار و نيم درصد رشد کرد و به بالاترين سطح خود در چهارسال گذشته رسيد. اقتصاددانان ميگويند که افزايش رشد اقتصادی آمريکا نگرانی ازبازگشت به رکود اقتصادی ديگری را تقريباً از ميان برده است.

تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا ميگويد اگرچه رشد اقتصادی آمريکا هنوز به ميزانی نيست که بتواند بسرعت نرخ بيکاری را کاهش دهد، ولی نشانگر بارزی از ثبات اقتصادی، بالا رفتن ميزان اعتماد مردم، و اجتناب از خطر بازگشت به رکود اقتصادی ديگری بشمار ميرود.

و اما در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئيس، رهبران شرکت کننده بدون ارائه هرگونه راه عملی، موافقت کردند پس گذشت ده سال از شکست اجلاس سازمان تجارت جهانی در دوحه، پايتخت قطر، يکبار ديگر برای رسيدن به توافق جديدی در مورد تجارت آزاد تلاش کنند. رهبران همچنين متعهد شدند تا از نابرابريها و انحرافات تجاری، هزينه ها و صرفه جوئی هائی که منجر به بی ثباتی اقتصادی و بحرانهای مالی ديگر بشود اجتناب کنند. در همين رابطه، نيکولا سرکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، هشدار داد که نابرابريهای تجاری رو به گسترش و بحرانهای مالی و اقتصادی بطور فزاينده ای رو به افزايش است.

و سرانجام در خبری ديگر هوگو چاوز، رئيس جمهوری ونزوئلا گفت که هيچ طرحی در مورد ملی کردن بانک اسپانيائی پرودينس وجود ندارد. دولت ونزوئلا قبلاً تهديد کرده بود که در نظر دارد اين بانک را ملی اعلام کند.

و سرانجام در خبری ديگر، بازارهای مالی جهان، به ويژه خريداران سهام در بازارهای بورس آمريکا واکنشی منفی نسبت به وقايع مصر از خود نشان دادند و امروز نيز از قيمت سهام شرکت های عمده در بازار بورس دبی بشدت کاسته شد، و «دی ام اف»، شاخص اصلی دوبی، بيش از ۶ درصد از دست داد .

XS
SM
MD
LG