لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۵

مروری بر خبرهای اقتصادی جهان


در حاليکه مناقشات ارزی بين آمريکا و چين رو به گسترش است، انتظار ميرود سنای آمريکا پس از يک هفته شور بعد از ظهر امروز لايحه را به رأی بگذارد که در صورت تصويب و قانونی شدن آن، چين را تحت فشار خواهد گذاشت تا واحد ارزی خود را در مقابل ساير ارزهای عمده جهان شناور سازد. در غير اينصورت وزارت بازرگانی آمريکا بر روی کالاهای وارداتی از چين تعرفه های گمرکی خواهد بست.

چند ساعت پيش از آنکه مجلس سنا اين لايحه را به رأی بگذارد، کورت کمپبل، مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا، روز سه شنبه وارد پکن شد و بيدرنگ با معاون وزير امور خارجه چين به مذاکره پرداخت.

در همين حال روز سه شنبه چين ارزش برابری واحد پولی خود را در مقابل دلار آمريکا افزايش داد و آنرا به بالاترين سطح خود در يکسال گذشته رساند.

در خبری ديگر، سران اروپا کمتر از دو هفته، يعنی تا بيست و سوم ماه جاری میلادی بخود مهلت داده اند، تا پيش از اجلاس سران بيست کشور بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان، موسوم به گروه ۲۰، با تصويب طرح جامعی بتوانند با يک استراتژی جديد با بحرانهای مالی اين اتحاديه، از جمله بحران بدهی يونان، مقابله کنند.

و سرانجام اينکه، توماس سارجنت، و کريستوفر سيمز، دو استاد اقتصاد دانشگاه نيويورک، که مشترکاً برنده جايزه نوبل سال ۲۰۱۱ ميلادی در اقتصاد شدند، ميگويند راه حل ساده ای برای حل و فصل مشکلات مالی و اقتصادی جهان وجود ندارد.

آقای سارجنت و سيمز در يک کنفرانس خبری در مورد بازسازی اقتصاد آمريکا از محرکهای اقتصادی بن برنانکی، رئيس بانک مرکزی آمريکا، حمايت کردند و خواستار کاهش دراز مدت کسری بودجه آمريکا شدند. برندگان جايزه نوبل در اقتصاد از کشورهای حوزه يورو مصراً خواستند بودجه خود را متعادل سازند. آنها در مورد احتمال فروپاشی اتحاديه اروپا ابراز ترديد کردند و گفتند که اتحاديه اروپا به يک دولت و يا به يک سيستم مالی و اقتصادی مرکزی قدرتمند نيازمند است تا بتواند به بقای خود ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG