لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

فروش اوراق قرضه و کاهش ارزش برابری واحد پولی مصر


پس از ۱۲ روز ناآرامی اگرچه هنوز تظاهرکنندگان طرفدار دموکراسی در مصر همچنان سنگر خود را در ميدان تحرير قاهره حفظ کرده اند، دولت مصر تلاش ميکند با باز کردن ايستگاه های پليس و بانکها اوضاع کشور را عادی جلوه دهد.

در شهر اسکندريه، دومين شهر بزرگ مصر، در حاليکه تانکها و سربازان در ميدانهای اصلی شهر مستقر هستند، روز دوشنبه صدها نفر در مقابل بانکهای اين شهر در صف های طويل ايستاده و در انتظار دومين روز بازشدن بانکهای اين شهر بودند. يکی از مشتريان بانک بنام حاجی عبدالله ابراهيم، که کارمند شرکت نفت مصر است، گفت پول نقدش تقريباً به اتمام رسيده، و اين دومين روزيست که برای برداشت حقوقش به بانک مراجعه ميکند.

بحرانهای سياسی اخير مصر ميلياردها دلار به اقتصاد اين کشور زيان وارد آورده است که بخش عمده ای از آن ناشی از کسادی در صنعت جهانگردی، کاهش توليدات صنعتی، و بسته بودن موسسات مالی و بانکهای اين اين کشور بوده است. و در همين حال، مصر تلاش ميکند از طريق فروش اوراق قرضه دو ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار بدست آورد. اگرچه اکثر بانکها در مصر بازگشائی شده اند، ولی بازارهای بورس سهام مصر تا اطلاع بعدی بسته خواهند بود.

روز دوشنبه اکثر بازارهای بورس سهام جهان واکنش مثبتی نسبت به آرامتر شدن بحرانهای سياسی مصر از خود نشان دادند.

امروز اکثر بازارهای بورس آسيا کار خود را با افزايش شاخص های عمده سهام پايان دادند. در اروپا، بازارهای بورس نيز در دادوستدهای نميروز دوشنبه شاهد افزايش شديد بهای سهام بودند. روز دوشنبه بازارهای بورس آمريکا کار خود را با افزايش بهای سهام آغاز کردند.

در بازارهای کالا، ۵۱ سنت بر قيمت نفت خام برنت، شاخص عمده نفتی آسيا و اروپا، افزوده شد و هربشکه به مبلغ ۱۰۰ دلار و ۳۴ سنت معامله شد. قيمت مس نيز رکورد بالاترين قيمت خود را شکست. در بازارهای ارزی ارزش برابری پوند مصر در مقابل دلار آمريکا به پائين ترين سطح خود در ۶ سال گذشته رسيد و هر دلار آمريکا در مقابل ۱۰۳۷ تومان دادوستد شد.

کورش نادری، صدای آمريکا، واشنگتن

XS
SM
MD
LG