لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

جنجال برسر خواندن ترانه رسمی مسابقات جام جهانی فوتبال توسط «شکیرا» در آفریقای جنوبی


International Latin super star Shakira sings South Africa official World Cup song
International Latin super star Shakira sings South Africa official World Cup song

«شکیرا» خواننده بین المللی لاتین تبار باعث شده است تا برسر اجرای ترانه رسمی مسابقات جام جهانی فوتبال در کشور آفریقا جنجالی بپا شود. بسیاری از شهروندان این کشور از این که ترانه رسمی این بازی های مهم جهانی که امسال در آفریقای جنوبی برگزار خواهد شد توسط یک خواننده غیرآفریقایی اجرا شده ابراز تاسف کرده و آن را مایوس کننده خوانده اند. البته سیاری دیگر نیز اهمیتی به این مسئله نداده اند.

این ترانه تازه «واکا واکا» نام دارد که معنی آن «این بار نوبت آفریقاست» می باشد. رادیوهای محلی آفریقای جنوبی کشور میزبان مسابقات جهانی جام جهانی فوتبال، دو سه روز پیش هم زمان به پخش این ترانه پرداختند و خیلی زود موجی از عکس العمل ها از جمله اعتراض به اجرای چنین ترانه ای توسط یک خواننده غیرآفریقایی به سوی ایستگاه های رادیویی و دیگر رسانه های این کشور سرازیرشد.

به این صورت ترانه ای که قرار بود یادآوربرگزاری مسابقات جام جهانی ٢٠١٠ فوتبال درکشورآفریقای جنوبی باشد درعوض موجب شد که تلفن های اعتراض به سوی رادیوها ازجمله رادیوی ٧٠٢ و مجری آن «جنی –کروز ویلیامز» هجوم آورند:« من واقعا خوشحالم از این مسئله که مردم آفریقای جنوبی متحد شده اند و همصدا می گویند یعنی چه؟ ما آدم های خودمان را داریم و این یک مسابقه جام جهانی آفریقایی است! این تماما مال ماست و ما بایستی از یکی از هزاران استعدادهایی که در این کشور وجود دارد استفاده می کردیم تا ترانه رسمی این مسابقات را بخواند. این حرفی است که اعتراض کنندگانی که به رادیوی ما تلفن زده اند می گویند.»

درخیابان های ژوهانسبورگ، عکس العمل ها به این مسئله گوناگون بوده است. برخی از افراد به شدت با این مسئله مشکل دارند. لیندی مونودی می گوید:«این واقعا افتضاح است. ترانه ای که می گوید «واکا واکا» آنوقت شکیرا آن را خوانده است. به نظر من اصلا شکیرا نبایست انجام چنین کاری را قبول می کرد! واقعا جدی می گویم این یک آبروریزی است.»

رهگذر دیگری به نام «نومازوازی تورو» با این حرف موافق است:«حتما خواننده این ترانه می بایست آفریقایی باشد. ما در این کشور بسیاری آدم های با استعداد داریم که می توانستند به خوبی و زیبایی از عهده خواندن چنین ترانه ای برآیند. اصلا شکیرا چطور می تواند بخش هایی که به زبان آفریقایی ساخته شده است را بخواند؟»

دیگران می گویند مسابقات جام جهانی فوتبال امسال فقط در مورد آفریقای جنوبی نیست. بلکه قراراست تا کشور آفریقای جنوبی این مسابقات را به جهان عرضه کند و درواقع قرار است که ما میزبان این مسابقات در کشور خود باشیم.

سجاسا سبوزا می گوید:«من شخصا هیچ مشکلی با اجرای این ترانه توسط یک خواننده غیرآفریقایی ندارم. این یک واقعه جهانی است که این باردر آفریقای جنوبی برگزار می شود و بنظر من هرکسی می تواند از آن لذت ببرد و حتما همه چیز آن نباید آفریقایی باشد.»

اولبوگنگ نیسیمی می گوید:«واقعیت این است که گروه آفریقایی «فرشلی گراند» این ترانه را ساخته و اجرا کرده است. آن ها در اصل آفریقایی تبار هستند. همین برای من کافی است و مهم نیست که خواننده آن شکیرا باشد یا بیونسه.»

این ترانه که نسخه ضبط شده آن از رادیو ها پخش شده قرار است تا در نخستین روز آغاز بازی های جام جهانی فوتبال ٢٠١٠ در«سوئتو» توسط شکیرا و گروه فرشلی گراند به طور زنده اجرا شود.

XS
SM
MD
LG