لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

چگونه جنگ جهانی اول آمریکا را شکل داد


یادداشتی در نشنال اینترست از رابرت دبلیو مری، نویسنده و محقق تاریخ آمریکا

سرهنگ ادوارد هاوس، نماینده پرزیدنت وودرو ویلسون، در فرانسه در جریان مذاکرات برای آتش بس در جنگ جهانی اول بود تا طرح ۱۴ ماده ای رئیس جمهوری آمریکا را پیگیری کند. آمریکا در این طرح در صورت تسلیم آلمان پیامدهای مهربانانه ای را وعده داده بود تا برلین به پذیرش آتش بس مجاب شود. اما سرهنگ هاوس با ماموریتی دشوار روبرو بود. تلاش او در مجاب کردن ژنرال فردیناند فوش، فرمانده فرانسوی کل نیروهای متفق، و دیگران بی نتیجه بود. او برای مذاکرات آتش بس به کومپین دعوت نشد.

آلمان ها در محاصره اقتصادی قرار گرفته بودند. هدف از این محاصره مجبور کردن آلمانی ها به تسلیم بود. مشکلات آلمان در عمل به خواسته های متفقین نهایتا به تسلیم پادشاه آلمان منجر شد.

متفقین امتیازهای کوچکی را در باره زمان خروج نیروهای آلمان و تحویل دادن تسلیحات شان پذیرفتند، اما عمده مسائل به قوت خود باقی ماند. آلمانی ها هیچ راهی جز امضای آتش بس به نمایندگی از کشورشان نداشتند.

قرن بیستم «رکود بزرگ»، هیتلر، استالین، فرانکلین روزولت، امپریالیسم ژاپن، «جنگ جهانی دوم»، «جنگ سرد»، پیروزی غرب در «جنگ سرد» و استیلای آمریکا در دوره پس از «جنگ سرد» را پشت سر گذاشت.

اما با نگاهی به رویدادهای سرنوشت ساز دو دهه نخست قرن بیستم، پرسش های بسیاری ذهن را درگیر می کند. آیا کشورهای اروپایی ناگهان و ناخواسته وارد جنگ شدند یا تداخل رویدادهایی بزرگ بنای فرور ریختن نظم کهن را فراهم کرده بود؟ آیا ایده های محض وودرو ویلسون برای صلح و حاکمیت ملی می توانست به جهانی بهتر بیانجامد و مانع ظهور نازیسم در آلمان و پا گرفتن بولشویسم روسی شود؟ آیا رفتار شدید و تحقیرآمیز متفقین با آلمانی ها در ورسای، در سایه برخورد بیرحمانه ژنرال فوش در کومپین، زمینه ساز جنگ جهانی دوم شد؟ شاید هم تاریخ بی ارتباط با اقدامات مردانی کوچک در کرسی هایی بزرگ راه خود را می رود؟

وقتی هیتلر فرانسه را، ۲۲ سال بعد از پیمان ترک مخاصمه در کومپین، اشغال کرد به تحقیر امضای آتش بس پایان جنگ جهانی اول واکنش نشان می داد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG