لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

نگاهی به روزنامه های جهان: واکنش های بین المللی به گزارش آژانس انرژی اتمی درمورد برنامه اتمی ایران


نگاهی به روزنامه های جهان: واکنش های بین المللی به گزارش آژانس انرژی اتمی درمورد برنامه اتمی ایران
نگاهی به روزنامه های جهان: واکنش های بین المللی به گزارش آژانس انرژی اتمی درمورد برنامه اتمی ایران

نیویورک تایمز نوشته است گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی محکم ترین و مستدل ترین ارزشیابی آژانس از برنامه پنهان هسته ای جمهوری اسلامی در ده سال اخیر است و شواهد موجود در آن به طور مشخص نشان می دهد که رژیم ایران برای دستیابی به بمب اتمی تلاش می کند. انتشار این گزارش بار دیگر ایالات متحده، هم پیمانان غربی اش و اسراییل را به بحث بر سر این موضوع واداشته است که از میان گزینه های افزایش فشارهای دیپلماتیک، تحریم، اخلال در برنامه اتمی یا اقدام نظامی، کدام یک می تواند تهران را از دنبال کردن برنامه تولید سلاح اتمی بازدارد.

روزنامه انگلیسی دیلی میل به نقل از گزاش آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشته است ایران می تواند ظرف چند ماه دست به ساخت بمب اتمی بزند. دیلی میل می نویسد به نظر می رسد که رژیم محمود احمدی نژاد هم اکنون در تاسیسات ویژه آزمایش انفجار موشکی در پارچین، مراحل ساخت بمب اتمی را دنبال می کند. تهران همچنین در حال تولید اورانیوم لازم برای ساخت کلاهک اتمی است.

وال استریت جورنال به نقل از وزیر امور خارجه فرانسه می نویسد اگر تهران درخواست جامعه بین المللی در مورد برنامه اتمی اش را بی جواب بگذارد، فرانسه آماده است «تحریم های بی سابقه ای» علیه ایران به اجرا بگذارد.

به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، با این که آژانس شواهد کاملا متقاعد کننده ای از نزدیک شدن جمهوری اسلامی به تولید سلاح هسته ای ارائه کرده است، پکن و مسکو به شدت با هرگونه اعمال فشار و تحریم بر تهران مخالف اند و پیشنهاد می کنند برای برچیدن برنامه اتمی ایران، مذاکرات از سر گرفته شود.

در همین حال، نیویورک تایمز در مقاله دیگری می نویسد بهترین راه بازداشتن رژیم ایران از ادامه برنامه هسته ای اش تنبیه کمپانی های چینی است که با فروش مایحتاج هسته ای به ایران، به پیشبرد برنامه هسته ای است کمک می کنند.

اکونومیک تایمز، پرتیراژترین روزنامه اقتصادی انگلیسی زبان چاپ هند نیز واکنش محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی را منتشر کرده که گزارش آژانس را طرفداری از اتهام های بی اساس آمریکا خوانده و گفته است «ایران ذره ای از برنامه هسته ای اش عقب نشینی نخواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG