لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۱

نگاهی به روزنامه های جهان: برنامه هسته ای ایران و گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی


نگاهی به روزنامه های جهان: برنامه هسته ای ایران و گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی
نگاهی به روزنامه های جهان: برنامه هسته ای ایران و گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی

واشنگتن پست نوشته است آژانس بین المللی انرژی اتمی هشدار داده که دولت ایران در سال های اخیر تخصص و مواد لازم برای ساخت سلاح هسته ای را از دانشمندان خارجی کسب کرده است. به نوشته این روزنامه، اسناد و مدارک آژانس نشان می دهد که یک دانشمند امور تسلیحاتی اتحاد شوروی سابق، ساخت نمونه ای از ماشه انفجاری کنترل از راه دور را به ایرانی ها آموزش داده که برای انفجار از طریق واکنش زنجیره ای هسته ای به کار می رود. گزارش همچنین از استفاده از تکنولوژی دانشمندان پاکستان و کره شمالی در برنامه هسته ای ایران خبر می دهد.

اسراییل نشنال نیوز می نویسد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش پیش روی آژانس بین المللی انرژی اتمی را فاقد اعتبار و سندیت خوانده است. علی اکبر صالحی در یک کنفرانس خبری گفته است آژانس پیشتر هم چنین اسنادی ارائه کرده و ایران به تمام پرسش های آژانس پاسخ گفته است.

به نوشته وال استریت جورنال، دیگر در مورد برنامه تولید سلاح هسته ای تهران جای تردید باقی نمانده است. حال پرسش این است که غرب چگونه به این معضل واکنش نشان می دهد. این روزنامه می نویسد در بحث بر سر برنامه اتمی ایران راه سومی وجود ندارد: یا باید به تهران اجازه دهیم جاه طلبی هسته ای اش را دنبال کند یا با استفاده از نیروی نظامی جلویش را بگیریم. اما پیامدهای حمله را نباید از نظر دور داشت. پس شاید کمک به سرنگونی رژیم تهران راهی باشد برای توقف برنامه سلاح های هسته ای.

در همین حال، به نوشته دیلی استار، روزنامه انگلیسی زبان لبنان، دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه تهدید اسراییل به حمله به تاسیسات هسته ای جمهوری اسلامی را «شعار های بسیار خطرناک» علیه ایران خوانده و نسبت به عواقب فاجعه بار آن هشدار داده است.

فایننشال تایمز می نویسد در آستانه انتشار گزارش آژانس، نگرانی ها از بالا گرفتن تنش ها میان ایران و اسراییل بر قیمت نفت خام اثر گذاشته است. به نوشته فایننشال تایمز، بهای نفت خام برنت به بشکه ای یکصد و پانزده دلار و هشتاد سنت رسید که بالاترین قیمت در هفت هفته اخیر است.

XS
SM
MD
LG