لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۴

نگاهی به روزنامه های جهان: حمله به تاسیسات هسته ای ایران، آری یا نه؟


نگاهی به روزنامه های جهان: حمله به تاسیسات هسته ای ایران، آری یا نه؟
نگاهی به روزنامه های جهان: حمله به تاسیسات هسته ای ایران، آری یا نه؟

واشنگتن پست نگرانی مشترک کشورهای حاشیه خلیج فارس و اسراییل از ادامه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را باعث اتحاد آنها با یکدیگر خوانده و نوشته است در حالی که مسئله فلسطین به عنوان عامل شکاف تاریخی و مستمر میان اعراب و اسراییل همچنان به قوت خود باقی است، وحشت از ایران هسته ای تنها عاملی است که اعراب و اسراییل را به یکدیگر پیوند می دهد.

عرب نیوز چاپ جده نوشته است الن ژوپه وزیر خارجه فرانسه، حمله نظامی به تاسیسات هسته ای جمهوری اسلامی را عامل بی ثباتی در منطقه خلیج فارس می داند. این روزنامه به نقل از الن ژوپه می نویسد فرانسه به جای جنگ، خواستار تشدید تحریم ها علیه ایران است.

روزنامه بوستون گلوب به نقل از ران پاول، عضو جمهوری خواه کنگره آمریکا هشدار داده است که مردم و دولت آمریکا به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی واکنش افراطی نشان ندهند. نماینده تگزاس در کنگره می گوید اشتباه محاسباتی بزرگی است که ایران را تهدیدی برای آمریکا یا کشورهای منطقه خلیج فارس بدانیم. وی می گوید به جای تحریم یا اقدام نظامی علیه ایران، از طریق دوستانه می توان جلوی پیشبرد برنامه اتمی تهران را گرفت.

در مقاله ای در گلف نیوز، روزنامه انگلیسی زبان چاپ امارات آمده است، رژیم تهران باید از فکر و خیال «اسطوره ابرقدرت نظامی» در منطقه دست بردارد و این واقعیت را دریابد که تحریم های بین المللی دستیابی به هدف های استراتژیک را برای ایران هر چه دشوارتر کرده است.

روزنامه لوموند به نقل از شیمون پرز رییس جمهوری اسراییل می نویسد با توجه به نزدیکتر شدن تهران به تولید سلاح اتمی، باید از کشورهایی که برنامه هسته ای ایران را زیر نظر دارند بخواهیم تا هر چه زودتر برای نابود کردن تاسیسات هسته ای این کشور چاره ای بیندیشند.

نیویورک پست نیز می نویسد در حالی که در اسراییل و ایالات متحده بحث بر سر حمله به تاسیسات اتمی ایران بالا گرفته است، به نظر می رسد پیروان آیت الله خمینی در جمهوری اسلامی از چنین حمله ای استقبال می کنند چرا که در نهایت می توانند برای تقویت رژیم از آن بهره ببرند و به بهانه وجود دشمن خارجی، هر صدای مخالفی را در داخل کشور خاموش کنند.

XS
SM
MD
LG