لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

نگاهی به روزنامه های جهان: واکنش ها به درخواست عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد


محمود عباس قصد دارد درخواست عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد را به شورای امنیت ارائه کند.
محمود عباس قصد دارد درخواست عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد را به شورای امنیت ارائه کند.

نیویورک تایمز به نقل از یک مقام فلسطینی گزینه های پیش روی فلسطینیان را تسلیم وضع موجود شدن؛ از سرگرفتن خشونت؛ یا متوسل شدن به جامعه بین المللی می داند. نبیل شعث، مذاکره کننده ارشد فلسطینی و عضو هیأت شرکت کننده در نشست پیش روی مجمع عمومی در آستانه سفر به نیویورک گفته است از میان این گزینه ها، درخواست از شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تغییر وضعیت فلسطینیان در سازمان ملل از "ناظر" به "کشور عضو"، عملی ترین و پایدارترین راه حل است. به اعتقاد وی این درخواست قوانین فعلی مناقشه اسرائیل– فلسطین را عوض خواهد کرد؛ آقای شعث امیدوار است خیزش اعراب اسرائیل و ایالات متحده وادارد تا در مخالفت خود با درخواست فلسطین تجدیدنظر کنند.

روزنامه لوموند نوشته است اتحادیه اروپا درخواست فلسطینیان را راه حلی سازنده برای هدایت گفتگوهای صلح میان فلسطین و اسرائیل می داند. این روزنامه به نقل از سخنگوی اتحادیه اروپا می نویسد اعضای اتحادیه اعتقاد دارند که پذیرش عضویت فلسطین در سازمان ملل تنها وسیله رسیدن به صلح و تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل است.

اما دیلی تلگراف با مطرح کردن این پرسش که موضع بریتانیا، اسرائیل و ایالات متحده در برابر درخواست فلسطینیان برای عضویت کامل در سازمان ملل چیست؟ نوشته است موافقت با این درخواست آمریکا، بریتانیا و اسرائیل را در شرایط بغرنجی قرار خواهد داد.

روزنامه هاآرتص چاپ تل آویو به نقل از نبیل شعث می نویسد پیشنهاد ایالات متحده برای صلح خاورمیانه، محمود عباس رهبر فلسطینیان را متقاعد کرد که واشنگتن درباره میانجیگری صلح با اسرائیل جدی نیست؛ و فلسطینیان باید خودشان برای تعیین سرنوشت، آستین ها را بالا بزنند.

و ستون نظرات نیویورک تایمز آینده اسرائیل را نگران کننده تر از همیشه می داند: تامس فریدمن دولت بنیامین نتانیاهو را از لحاظ دیپلماتیک ناکارآمدترین؛ و از لحاظ استراتژیک بی صلاحیت ترین دولت در تاریخ اسرائیل خوانده است؛ و می نویسد دوران نخست وزیری نتانیاهو مقارن شده با زمانی که ستون های اصلی امنیت اسرائیل در منطقه یعنی صلح با مصر، ثبات سوریه، و روابط دوستانه با ترکیه و اردن، از هم پاشیده است؛ و در این میان فلسطینیان هم خواهان شناسایی به عنوان کشور عضو در سازمان ملل هستند. همزمانی این تحولات با حضور نتانیاهو در رأس دولت اسرائیل، آن کشور را به انزوا کشانده است.

XS
SM
MD
LG