لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

کمک یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری ۱۹ کشور جهان به پناهجویان و آوارگان جنگ


آرشیو- گروهی از پناهجویان در ایستگاه قطاری نزدیک روستای زاکانی در مجارستان - ۲ مهر ۱۳۹۴
آرشیو- گروهی از پناهجویان در ایستگاه قطاری نزدیک روستای زاکانی در مجارستان - ۲ مهر ۱۳۹۴

در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رهبران جهان برای رسیدگی به بحران پناهجویان و ناآرامی در کشورهایی چون سوریه و یمن تشکيل جلسه دادند.

حاصل اين نشست، وعده کمک يک ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلاری از سوی ۱۹ کشور جهان به نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد است که به وضع پناهجویان مهاجر در کشورهای اروپایی و آوارگان جنگ در کشورهای منطقه رسیدگی می‌کنند.

این کشورها از جمله شامل آمریکا و دیگر اعضای گروه هفت کشور صنعتی جان، برخی کشورهای اروپایی و کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند.

خبر فوق را فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان و آنتونیو گوترس، کمیسر عالی پناهندگان ملل متحد اعلام کردند.

کمک یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری ۱۹ کشور جهان به پناهجویان و آوارگان جنگ
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00
دانلود

به گفته اشتاين ماير "کميساريای عالی پناهندگان و برنامه جهانی غذا با ۵۰ الی۶۰ درصد کمبود بودجه روبرو هستند." او گفت: "در اين شرايط وظيفه جامعه بين المللی است که نگذارد وضعيت بدتر از این شود."

آقای گوترس نیز گفت نهادهای وابسته به سازمان ملل به دلیل موج ناگهانی پناهجویان گریزان از جنگ و درگیری در خاورمیانه از نظر مالی زیر فشار هستند. او گفت کمک وعده داده شده در درجه اول به بهبود وضع پناهجویان مقیم کمپ‌ در ترکیه، لبنان و اردن تعلق خواهد گرفت.

بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در جلساتی با نهادهای عمده، از جمله شورای امنيت سازمان ملل متحد در ارتباط با بحران مهاجرت شرکت خواهد کرد.

بنابر آمار سازمان ملل متحد، از ۹ ماه پيش به اين طرف، حدود ۵۱۵ هزار پناهجو از کشورهای جنگزده و فقير خاورميانه و آفريقا از طريق دريای مديترانه با وسايل ابتدايی و خطرناک خود را به يونان و ايتاليا و سپس کشورهای اروپای غربی رسانده اند.

صبح چهارشنبه، يک قايق بادی حامل ۴۹ سرنشين در مسير ترکيه به جزيره لسبوس در يونان، در آب‌های مديترانه واژگون شد، و يک زن و يک کودک جان خود را از دست دادند. آمار کميساريای عالی پناهندگان نشان می‌دهد که در اين مدت حدود ۳ هزار پناهجو در اين مسير غرق يا ناپديد شده‌اند.

وزير امور خارجه مقدونيه در کشورهای حوزه بالکان که در ماه‌های اخير مانند کرواسی و مجارستان در معرض ورود سیل پناهجويان بوده، روز سه شنبه در حاشيه نشست سازمان ملل با وزير امور خارجه ايران ديدار داشت.

محمد جواد ظريف و نيکولا پوپوسکی در اين ديدار درباره گسترش مناسبات دو کشور در راستای کمک به برقراری صلح و پايان بحران سياسی سوريه از طريق ديپلماسی و استفاده از ابزار غيرنظامی با يکديگر به توافق رسيدند.

XS
SM
MD
LG