لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

هواپیماربایان ایرباس خطوط هوایی لیبی تسلیم شدند


بعد از پایان هواپیماربایی، بار مسافران از هواپیما منتقل می شود.
بعد از پایان هواپیماربایی، بار مسافران از هواپیما منتقل می شود.

دو هواپیماربا که روز جمعه یک هواپیمای مسافری خطوط هوایی لیبی را با ۱۱۸ سرنشین، شامل ۱۱۱ مسافر، ربوده و آن را وادار به انحراف مسیر و فرود در کشور مالت کرده‌ بودند، خود را تسلیم نیروهای پلیس کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نخست وزیر مالت با اعلام این که هواپیماربایان اکنون در بازداشت بسر می برند و تحت بازجویی قرار دارند، گفت ماموران امنیتی داخل هواپیمای ایرباس ربوده شده را نیز بررسی کردند.

ساعتی پیش از این و به دنبال چند ساعت مذاکره حساس و فشرده با هواپیماربایان، جوزف موسکات نخست وزیر مالت از آزاد شدن مسافران هواپیمای ایرباس خطوط هوایی «آفریقیه» خبر داده بود.

سخنگوی دولت مورد حمایت سازمان ملل در لیبی پیشتر در گفت و گو با آسوشیتدپرس هواپیماربایان را دو مرد بیست و چند ساله معرفی کرد که خواستار پناهندگی در اروپا هستند. وی به جزئیات بیشتری از هویت و همچنین درخواست آنها اشاره نکرد.

با این حال نخست وزیر مالت پس از آزادی مسافران و خدمه هواپیما بدون آسیب رسیدن به کسی، در نشست خبری به خبرنگاران گفت که هواپیماربایان درخواست پناهندگی مطرح نکرده اند.

به گفته آقای موسکات، یک نارنجک دستی و یک قبضه اسلحه از هواپیماربایان گرفته شد و یک اسلحه دیگر نیز در جریان بازرسی ماموران امنیتی از داخل هواپیما کشف و ضبط شد. او همچنین گفت که مسافران به زودی با پرواز دیگری عازم لیبی خواهند شد.

هواپیماربایان تهدید کرده‌ بودند که هواپیما را با نارنجک منفجر خواهند کرد. گزارش‌های تایید نشده‌ای از ارتباط هواپیماربایان با هواداران معمر قذافی، دیکتاتور پیشین لیبی، حکایت دارد.

معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ میلادی در جریان اعتراضات عمومی و ضدحکومتی در لیبی دستگیر و کشته شد. با گذشت نزدیک به پنج سال، هنوز آرامش کامل در آن کشور برقرار نشده است.

هواپیمای ایرباس A320 خطوط هوایی «آفریقیه» در جریان یک پرواز داخلی از شهر کوچک سبحا به سمت طرابلس، پایتخت، در حرکت بود که ربوده و وادار به تغییر مسیر به سمت مالت شد.

کشور مالت جزیره ای کوچک در دریای مدیترانه است که در آب های بین جنوب اروپا و شمال آفریقا واقع شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG