لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۰

احتمال گسترش بحران مالی در اروپا


در پی استعفای نخست وزيران پيشين يونان و ايتالياو انتخاب نخست وزيران موقت جديد در، شهروندان اسپانيا نيز خود را آماده ميکنند تا در انتخابات جديد اين کشور شرکت کنند، به اميد آنکه نخست وزير آينده اسپانيا بتواند با بحران مالی و اقتصادی از جمله نرخ بالای بيکاری در اين کشور مقابله کند.

در آستانه انتخابات، نرخ بهره اوراق قرضه اسپانيا امروز نزديک بود تا همانند ايتاليا، از مرز خطرناک ۷ درصد بگذرد. که چنين نرخی در ۱۴ سال گذشته بيسابقه بوده است.

امروز اوراق قرضه دهساله اسپانيا با بهره سالانه ای شش و ۹۷ درصد به فروش رفت که از سال ۱۹۹۷ ميلادی تا بحال بيسابقه بود. تحليل گران افزايش نرخ بهره اوراق قرضه اسپانيا را نشان بارزی از سرايت و گسترش بحرانهای مالی در حوزه يوروی اتحاديه اروپا ميدانند، که بقای اين اتحاديه را مورد تهديد قرار داده است.

پس از معرفی اعضای کابينه دولت به رئيس جمهور ايتاليا، و چند ساعت پيش از آنکه ماريو مونتی، نخست وزير موقت اين کشور، بخشی از برنامه صرفه جوئی دولت را در پارلمان ايتاليا فاش سازد، امروز پنجشنبه دانشجويان در رم و ميلان در اعتراض به کاهش هزينه های دولت، و افزایش بیکاری دست به تظاهرات زدند.

و اين در حاليست که امروز آقای مونتی اولين روز نخست وزيری خود را آغاز ميکند. آقای مانتی روز گذشته هنگام معرفی اعضای کابينه اندکی در مورد استراتژی اقتصادی و مالی خود سخن گفت، عمدتاً در راستای شرايط و درخواستهای اتحاديه اروپا بود. او گفت که اطمينان دارد دولت جديد بتواند بدهی دو تريليون و ۶۰۰ ميلياردی کشور را کاهش، رشد اقتصادی کشور را بازسازی، و اعتماد سرمايه گذاران را جلب کند.

در اينحال در يونان نيز پارلمان اين کشور روز 4شنبه با اکثريت آراء به نخست وزيری لوکاس پاپاديموس رأی اعتماد داد و استراتژی و نحوه مقابله وی با بحران مالی کشور پشتيبانی کرد.

XS
SM
MD
LG