لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۲

ژاپن تسليم فجايع و مصائب طبيعی نخواهد شد


هزاران نفر از مردم ژاپن امروز، در اولين روز رسمی آغاز کار در اين کشور درسال نو میلادی، در معبدی در توکيو گرد آمدند و با شور و شادی و اميد، برای سالی بهتر دعا کردند، و از آنکه فجايع سه گانه در اين کشور، يعنی زمين لرزه، سونامی، و بحران اتمی با بيش از ۲۰ هزار نفر کشته و يا مفقود را، پشت سر گذاشتند به شکرگزاری پرداختند.

پس از آنکه در سال گذشته شاخص نيک ای توکيو، که متشکل از سهام ۲۲۵ شرکت عمده اين کشور است، ۱۷ درصد ارزش خود را از دست داد، امروز بازار بورس توکيو نيز با اميد و آرزوی مشابه و طی برگزاری مراسمی، از جمله با به صدا در آوردن زنگ بازار از سوی وزير دارائی اين کشور، اولين روز مبادات سهام را آغاز کرد.

در اين مراسم اَتسوشی سايتو، رئيس بازار بورس توکيو، درسخنانی با اشاره به شکوفائی وضع مالی شرکتهای اين کشور گفت که بازار بورس توکيو در سال جاری سال پر رونقی خواهد داشت.

يوشي هيکو نُودا، نخست وزير ژاپن، در يک کنفرانس خبری، که بمناسبت آغاز روز کاری در ژاپن در توکيو بر پا شده بود، ضمن ارائه خلاصه ای از برنامه ها و اولويت های اقتصادی دولت در سال جاری، گفت که مردم ژاپن هرگز تسليم مشکلات، فجايع و مصائب طبيعی نخواهند شد.

آقای نودا گفت که کابينه در پيش نويس بودجه جديد کشور، که از اول ماه آوريل بمورد اجرا گذاشته خواهد شد، اعتبار کلانی برای هزينه های سنگين بازسازی در شمال شرقی اين کشور، از جمله پاکسازی تششعات اتمی در منطقه آلوده و آسيب ديده اطراف نيروگاهای اتمی برق اين کشور، اختصاص داده است.

انتظار ميرود که ژاپن برای تأمين بودجه بيسابقه و تاريخی يک تريليون و ۲۰۰ ميليارد دلاری کشور ۵ درصد ماليات فروش را اضافه کند و با گرفتن وام بر ميزان بدهی اين کشور بيافزايد.

نخست وزير ژاپن گفت که از حزب مخالف دولت خواهد خواست تا برنامه مالياتی جديد را بررسی و از آن پشتيبانی کند. اگرچه ژاپن بودجه توسعه نيروگاههای اتمی خود را کاهش داده است ولی بودجه بيشتر برای بستن و پاکسازی نيروگاههای آسيب ديده خود اختصاص داده است.

XS
SM
MD
LG