لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۸

کارکنان متروی سائوپائولو در آستانه جام جهانی اعتصاب کردند


عصبانیت برخی از مسافران از دیدن درهای بسته یکی از ایستگاه های مترو در شهر سائوپائولو برزیل - ۱۵ خرداد ۱۳۹۳
عصبانیت برخی از مسافران از دیدن درهای بسته یکی از ایستگاه های مترو در شهر سائوپائولو برزیل - ۱۵ خرداد ۱۳۹۳

در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ در برزیل، این کشور همچنان شاهد برگزاری تجمع های اعتراضی مردم است.

یک هفته مانده به آغاز جام جهانی فوتبال در برزیل، سائوپائولو که قرار است بازی افتتاحیه در آن برگزار شود، شاهد دور جدیدی از اعتراضات است و با اعتصاب کارکنان مترو و دیگر وسایل نقلیه عمومی در آن شهر، به نگرانی ها از ارائه خدمات مناسب به گردشگران و رسیدن به موقع علاقمندان فوتبال به استادیوم های ورزشی افزوده شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شبکه مترو، اصلی ترین شبکه حمل و نقل عمومی در سائوپائولو است که مردم را به استادیوم ایتاکوئرو، محل برگزاری بازی افتتاحیه در روز پنجشنبه آینده ۲۲ خرداد ماه (۱۲ ژوئن) بین برزیل و کرواسی، می رساند.

روزانه بطور متوسط حدود ۴ میلیون سفر شهری از طریق شبکه متروی این شهر انجام می شود و اعتصاب کارکنان، که از بامداد پنجشنبه آغاز شد، بسیاری از مسافران را سرگردان کرده است، بطوری که برخی از مسافران با مشاهده حفاظ های آهنی بسته شده در ورودی برخی از ایستگاه های مترو، با عصابیت به آنها لگد زده و خشم خود را ابراز کردند.

چهارشنبه شب نیز حدود ۴ هزار نفر در این بزرگترین شهر برزیل، در مقابل ورزشگاهی که برای این بازی ها اختصاص داده شده، با برگزاری یک تجمع مسالمت آمیز، خواستار ارائه تسهیلات مسکن مناسب توسط دولت برزیل به افراد کم درآمد شدند.

تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکارد به سمت شرق سائوپائولو حرکت کردند که منجر به بسته شدن خیابان ها و بر هم خوردن نظم ترافیکی پر جمعیت شد.این تظاهرات توسط گروهی تحت عنوان «جنبش کارگران بی خانمان» سازماندهی شده بود. پیش از آن، سه تجمع مسالمت آمیز مشابه دیگر توسط این گروه برگزار شده بود.

بخشی از دلایل برگزاری تظاهرات مشابه که از سال گذشته در شهرهای مختلف برزیل به راه افتاده است، هزینه های میلیاردی است که دولت آن کشور برای میزبانی جام جهانی فوتبال صرف کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی جداگانه از تعجب گردشگرانی که برای تماشای بازی های جام جهانی به برزیل سفر کرده اند از قیمت های نجومی کالاها در آن کشور خبر داد و نوشت به عنوان نمونه قیمت یک ساندویچ همبرگر بیش از ۶ دلار، تلفن همراه «آیفون 5S» هزار و دویست و پنجاه دلار و پیراهن رسمی تیم ملی فوتبال برزیل از ۱۰۳ دلار تا ۱۵۷ دلار است.

مرحله نهایی رقابت های جام جهانی فوتبال از روز ۲۲ خرداد ماه (۱۲ ژوئن) آغاز خواهد شد و ایران که هم اکنون در برزیل بسر می برد، به همراه آرژانتین، نیجریه و بوسنی در گروه F این رقابت ها قرار دارد. اولین بازی تیم ملی ایران روز ۲۶ خرداد ماه مقابل نیجریه خواهد بود.
XS
SM
MD
LG