لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

جام جهانی کسب و کار در ایالات متحده را رونق داد


طرفداران تیم ملی فوتبال ایالات متحده که در میدان «دوپونت» شهر واشنگتن برای تماشای بازی آمریکا و آلمان جمع شدند - ۵ تیر ۱۳۹۳
طرفداران تیم ملی فوتبال ایالات متحده که در میدان «دوپونت» شهر واشنگتن برای تماشای بازی آمریکا و آلمان جمع شدند - ۵ تیر ۱۳۹۳

رقابت‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ در برزيل، در حالی وارد هفته سوم می‌شود که ایالات متحده به دور حذفی بازی‌ها راه ‌يافته است. بازی پرنشاط آمریکایی‌ها در دور نخست مسابقات تاکنون طرفداران جدیدی در آمريکا برای اين بازی دست و پا کرده است. اما اين فقط طرفداران فوتبال نيستند که درباره اين ورزش غوغا به پا می‌کنند؛ برخی از بزرگترین طرفداران اين بازی را صاحبان بارها و رستوران‌ها، بخصوص در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده تشکيل می‌دهند.

جام جهانی فوتبال با حضور ۳۲ کشور در طول مسابقاتی که مجموعاً يک ماه به طول می‌انجامد، يکی از بزرگترين رویدادهای ورزشی در جهان است. هنگامی‌ که تيم ملی یکی از کشورها گل می‌زند، يا به گل زدن فقط نزدیک می‌شود، سر و صدای طرفداران هيجانزده آن تيم در سراسر جهان شنیده می‌شود.

اکنون آن طرفداران تقريبا ۷ هزار کیلومتر دورتر در رسیف (برزیل) هستند. اما اگر شما به دقت گوش کنيد، احتمالا می‌توانيد تشويق پر سروصدای هواداران را در قلب واشنگتن هم بشنويد.

در موقع ناهار در باری به نام «پابليک بار»در ميدان دوپونت، طرفداران تيم آمريکا، برای تماشای بازی بين آمريکا و آلمان، جمع شده بودند. جای سوزن انداختن هم نبود. مدير بار، جان گلياتيس، گفت اين بيشترين تعداد مشتری در دو ماه گذشته بوده است. با حضور اين همه آدم گرسنه، او تعداد کارکنان آشپزخانه را دو برابر کرد تا اطمينان حاصل کند همه مشتريان غذاهايشان را به‌ موقع دريافت کنند.

او همچنین گفت «کلی غذا و نوشيدنی سفارش داده شده. آبجو، بال مرغ، بايد بيائيد و خودتان ببينيد. اين‌ها عالی هستند ... تيم ملی آمريکا در حال حاضر خيلی خوب بازی کرده و اين باعث رونق کسب و کار می‌شود.»

تعداد مشتريان رستوران ديگری در نيويورک، در روزهايی که بازی هست، سه برابر می‌شود. مدير اين رستوران، جکی آلبريچی، گفت شبی که تيم ملی آمريکا تيم غنا را شکست داد، رستوران او بيش از ۵ هزار بال مرغ سرو کرده بود.

او در ادامه گفت «انتظار داريم که بطور متوسط قبض هر گروهی که وارد ميشود، بالاتر از قبل باشد. تا جايی که به فروش بال مرغ مربوط ميشود، ما فکر می‌کنيم چيزی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افزايش داشته باشيم.»

از آنجایی‌ که بيشتر بازی‌های کليدی بين ظهر و ساعت ۶ بعدازظهر به وقت شرق آمريکا انجام می‌گيرد، رستوران‌ها و بارهای ايالت‌های شرقی آمريکا از ازدحام بی‌سابقه‌ مشتريان بهره‌مند می‌شوند.

رقابت برای جلب کارمندانی که طرفدار تيم ملی فوتبال هستند شديد است. بسیاری از رستوران‌ها، برای رساندن خبر قيمت‌های فوق‌العاده روزهای بازی به گوش مشتريان بالقوه‌شان، از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. بر اساس برخی برآوردها، هزینه‌های تبلیغاتی جام جهانی به توليد بیش از يک و نيم ميليارد دلار فروش منجرخواهد شد. منفعت بخش عمده اين هزینه‌ها نصيب شمال آمریکا و غرب اروپا خواهد شد.

بارها و رستوران های محلی با طيب خاطر اين هزينه‌ها را تقبل کردند.

XS
SM
MD
LG