لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۸

هندوراس


گروه E در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
هندوراس با حذف شدن از جام جهانی ۲۰۱۰ آفريقای جنوبی، ابتدا سرمربی تيم ملی خود، دينالدو روئدا، را از دست داد و وارد دوره سختی شد. با این حال، با انتصاب مربی جديد، لوئیس فرناندو سوارز، در ماه مارس ۲۰۱۱ به وضعيت تيم ملی سر و سامان داد، زيرا این مربی جديد کار با تيم جوانان هندوراس را نيز با جديت دنبال می کرد و تيم ملی زير ۲۳ سال مردان را در فوتبال المپيک تورنمنت ۲۰۱۲ لندن به مرحله يک چهارم نهايی هدایت کرد.

سوارز پس از انجام يک بررسی جامع از کيفيت نسل جديد، استعداد های جوان و پر انرژی را به تيم آورد و انگيزه های تازه و اميدبخشی به آن داد. نتيجه اين اقدام، نمايش برتری تيم هندوراس در دور سوم بازی های مقدماتی جام کنفدراسيون آمريکای شمالی و مرکزی و کارائيب بود، که طی آن بازیکنان جوان هندوراس توانستند صدر جدول نشينان پاناما را با تفاضل گل کنار بزنند و کانادا و کوبا را حذف کنند.

آنها در مرحله نهايی در برابر شش تيم باقيمانده، آخرين جايگاه باقيمانده را برای خود حفظ کردند، دستاوردی که با بازی مقابل مکزيک در خانه و شکست تاريخی آن حريف نيرومند در سپتامبر ۲۰۱۳ بدست آمد.

پيشينه شرکت در جام جهانی
هندوراس اولين بار در عرصه بازی های جام جهانی سال ۱۹۸۲ ظاهر شد. سرمربی آن تیم، خوزه دلاپاز، در اولين بازی مقابل حريف اسپانيايی، که ميزبان رقابت ها هم بود، برگزار می شد، تيم را به نتيجه شگفت آور ۱-۱ رساند، و بازی بعدی را نيز با همان نتيجه در برابر ايرلند شمالی به پايان رساند. اما اين نتايج اميدبخش تيم ملی هندوراس ادامه نیافت، زيرا در مصاف با يوگسلاوی، با دریافت یک گل ديرهنگام، بازی را با نتيجه ۱-۰ باخت و راهی خانه شد.

در سال ۲۰۱۰ يعنی پس از تقريبا سه ده غيبت، هندوراس روانه آفريقای جنوبی شد و در گروه خود با حريفان سرسختی روبرو شد، از جمله اسپانيا که در پايان آن بازی ها قهرمان جهان شد. تيم هندوراس در جام جهانی ۲۰۱۰ بازی مقابل شيلی را با نتيجه ۱-۰ واگذار کرد. بدشانسی دوم آن بود که در بازی های آن سال، هندوراس اولين تيمی بود که دروازه اش در بازی مقابل اسپانيا، مقهور دو ضربه ديويد ويا شد و با نتيجه ۲-۰ باخت.

بازيکنان کليدی
دفاع سمت چپ، اميليو ايزاگر، که در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ به عنوان بازيکن برتر ليگ اسکاتلند شناخته شد، نيروی کليدی خط دفاعی هندوراس است. کمک او دروازه بان و کاپيتان تيم، نوئل بايادارس، است که در بیرون زمین شخصیتی خجالتی است.

بايادارس نقش مهمی در بازی های مقدماتی ۲۰۱۰ داشت که به راهيابی هندوراس به آفريقای جنوبی انجاميد. ویلسون پالاسیوس، یکی از چهره های شناخته شده تر فوتبال هندوراس که برای باشگاه استوک سیتی انگلیس توپ می زند، همچنین یکی از قطعات بسيار مهم تیم هندوراس است.

خط حمله نيز ويژگی های خودش را دارد. بازيکن قدیمی، کارلو کاستلی، در کنار ستاره درحال صعود، جری بنگستون، که در صحنه بین المللی لندن ۲۰۱۲ ظهور کرد، قرار دارد و گل های زيادی را تاکنون برای تيم ملی هندوراس به ارمغان آورده است.

مربی: لويیس فرناندو سوارز

پيشينه شرکت در مسابقات جام جهانی:
جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانيا و آفريقای جنوبی ۲۰۱۰

ستارگان پيشين: آمادو گوارا، کارلوس پاوون، دنی تورسيوس

مرحله اول گروهی بازی های هندوراس
۱۵ ژوئن بازی با فرانسه در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی پورتو آلگره
۲۰ ژوئن بازی با اکوادور در ساعت ۱۹:۰۰ بوقت محلی کوريتيبا
۲۵ ژوئن بازی با سوئيس در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی مانائوس
XS
SM
MD
LG