لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

ادامه تجمعات صنفی کارگران و بازنشستگان در ایران؛ معترضان می‌گویند عملکرد رئیسی «ضدمردمی» و «ضدکارگری» است


سیزدهمین روز اعتصاب کارگران هفت تپه
سیزدهمین روز اعتصاب کارگران هفت تپه

در ادامه تجمعات صنفی کارگران و بازنشستگان، روز یکشنبه ۱۸ مهر شماری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق فولاد در شهرهای اصفهان و اهواز چند تجمع اعتراضی برگزار کردند.

کارگران نیشکر هفت تپه نیز در سیزدهمین روز اعتصاب خود، با برگزاری تجمعی اعتراضی مقابل ساختمان فرمانداری شوش، به انتقاد از عملکرد ابراهیم رئیسی و استاندار خوزستان پرداخته و سپس در سطح شهر راهپیمایی کردند. این کارگران روز شنبه نیز با اعلام قبلی و با هدف ملاقات با استاندار خوزستان به اهواز رفتند، ولی به گفته کارگران، استاندار حاضر به ملاقات با آنها نشد و واکنشی نیز به اعتراض آنها نشان نداد.

روز یکشنبه نماینده کارگران معترض هفت تپه ضمن انتقاد از عملکرد ابراهیم رئیسی گفته است که او از زمان روی کار آمدن خود، ضدکارگری و ضد مردمی عمل کرده است.

او با اشاره به مسائل و مشکلات کارگران، «مردمی» بودن دولت رئیسی را «یک شعار دروغ» خواند و گفت که رئیسی نسبت به مشکلات آنها «بی‌تفاوت» است.

به گفته این فعال کارگری، استاندار خوزستان نیز به رغم درخواست برای گفتگو با کارگران، از ملاقات با آنان خودداری کرده است.

کانال مستقل کارگران هفت‌تپه در گزارشی از تعیین تکلیف فوری مدیریت شرکت در نبود هیات مدیره و شفاف‌سازی در نحوه و قیمت واگذاری آن،‌ به عنوان نخستین مطالبه کارگران اعتصابی هفت تپه نام برده است.

در اهواز نیز امروز شماری از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد با تجمع مقابل ساختمان این صندوق، خواستار رسیدگی به مطالبات خود از جمله رساندن مستمری‌ها به خط فقر حداقلی، برخورداری از درمان رایگان، و اصلاح احکام همسازی حقوق هستند.

همچنین در اصفهان بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق فولاد در تجمعی اعتراضی با در دست داشتن پلاکاردهایی مقابل ساختمان این صندوق خواستار رسیدگی به مطالبات معیشتی و حقوقی خود شدند.

این معترضان بارها تاکید کرده‌اند که مستمری چهار تا پنج میلیون تومانی کفاف زندگی بازنشستگان را نمی‌دهد و حقوق آنها در برابر گرانی‌ها ناچیز است.

به گفته یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، دولت در بودجه امسال با کسری پنجاه درصدی مواجه است و به باور ناظران اقتصادی، چشم انداز مثبتی برای حل مشکلات معیشتی و افزایش قیمت کالاهای اساسی وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG