لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

زنان بدسرپرست برای دريافت يارانه با مشکل روبرو می شوند


زنان بدسرپرست برای دريافت يارانه با مشکل روبرو می شوند
زنان بدسرپرست برای دريافت يارانه با مشکل روبرو می شوند

يکی از موضوع هايی که شايد کمتر درباره هدفمند کردن يارانه ها به آن پرداخته شده است، مسأله دسترسی گروه هايی از زنان به وجوه واريزشده يارانه ها است. اما اين زنان چه کسانی هستند و دلايل آنها برای نگرانی از دريافت اين وجوه چيست؟

طرح هدفمند کردن يارانه ها در ايران آغاز شد. وجوه چهل هزار و پانصد تومانی به حساب شهروندان واريز شد و زنان بدسرپرست خبر می دهند که همسران آنها تمام وجوه واريز شده يارانه ها را دريافت و خرج می کنند.

پنج نفر از اعضای فراکسيون زنان مجلس در نامه ای به رييس جمهوری نوشته اند «از آنجا که مبلغ واريزی، از محل هدفمندسازی يارانه ها به حساب سرپرست خانوار واريز می شود، خانواده هايی که مشمول تعريف خانواده بدسرپرست می شوند، دچار چالش و مشکل جدی شده و زنان و کودکان بيشترين آسيب را متحمل می شوند.»

خانواده بدسرپرست يعنی اينکه پدر خانواده معتاد يا بزهکار باشد و نتواند از عهده مسؤليت های زندگی و خانواده خود برآيد. اما ناصر موسوی، عضو کميسيون اقتصادی مجلس، می گويد: «زنان بدسرپرست برای تفکيک حساب دريافت يارانه ها و اثبات بی صلاحيتی همسرانشان به دادگاه مراجعه کنند.» اما چند درصد زنان ايران می توانند يا جرات دارند تا در دادگاه ها عليه همسران خود شکايت کنند؟

با اين حال، سرپرست سازمان بهزيستی کشور، اعلام کرد که مشکل خانواده های بدسرپرست با مراجعه به مراجع قضايی، شوراهای محلی و يا سازمان بهزيستی رفع شدنی است و آنها با گذراندن مراحل اداری، يارانه نقدی خود را دريافت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG