لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

تنها سيزده درصد زنان ايرانی شاغل هستند


تنها سيزده درصد زنان ايرانی شاغل هستند
تنها سيزده درصد زنان ايرانی شاغل هستند

روزنامه مردمسالاری اظهارات فاطمه مقيمی رييس موسسه کانون زنان بازرگان ايران و از کارآفرينان ايرانی را منتشر کرده که با انتقاد از وضعيت زنان ايرانی در عرصه اشتغال گفته است بر اساس گزارش سازمان کار، تنها سيزده درصد زنان ايرانی، شاغل هستند.خانم مقيمی در نشست هم انديشی کانون زنان بازرگان گفته است که بر اساس آمارهای مجمع جهانی اقتصاد، ايران از حيث فعاليت های اقتصادی زنان، در رتبه ۱۱۶ قرار دارد. اما از سوی ديگر، مريم مجتهدزاده، رئيس مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوری، در اين همايش نقش اصلی زنان ايرانی را همسرداری و مادری دانسته و گفته است علم و تکنولوژی دست به دست هم داده اند که زنان از نقش اصلی خود به عنوان مادر و همسر دور بمانند و نتوانند در جايگاه اصلی خود ايفای نقش کنند.

در همين حال، روزنامه آرمان، از آمار بالای مسموميت برخی از زنان خانه دار به دليل خانه تکانی در آستانه سال نو و فصل بهار خبر داده و می نويسد استنشاق گاز انواع شوينده‌ها و پاک کننده‌های شيميايی در هنگام خانه تکانی، آمار مسموميت و آسيبهای وارده به ريه‌ها و دستگاههای تنفسی را در ميان زنان افزايش مي‌دهد. دکتر عبدالکريم پژومند، رييس بخش مسمومين بيمارستان لقمان به خبرگزاری مهر گفته است ميزان مراجعات ناشی از استنشاق گازهای شوينده‌های خانگی به مراکز درمانی افزايش يافته و اغلب اين افراد را زنان تشکيل می دهند. بر اساس اين گزارش، زنان خانه دار به دليل استفاده مداوم از مواد شوينده، با افزايش خطر ابتلا به سرطان روبرو هستند.

اما ارائه پوشش های دمده در نمايشگاه مد، عنوان مطلبی است که تهران امروز، درباره يک نمايشگاه دولتی لباس زنان منتشر کرده است. نمايشگاهی که قرار بود در آن، مدل‌های جديد لباس زنان، منطبق با معيارهای جمهوری اسلامی، به نمايش گذاشته شود. تهران امروز با اشاره به برخوردهای گشت ارشاد با زنان می نويسد: «پس از سال‌ها بحث و حرف و حديث درباره چگونگی پوشش زنان در ايران، نخستين نمايشگاه مد و لباس ايرانی ـ اسلامی در فرهنگسرای نياوران بازگشايی شد. اما اين بار هم بازديدكنندگان همچون نمونه‌های مشابه، شاهد طرح‌های تكراری و غيركاربردی بودند كه تازگی نداشت و حتی نتوانست توجه تعداد محدود بازديدكنندگان را به خود جلب كند. به نوشته اين روزنامه: «به اين ترتيب نزديك پنجاه ميليارد ريال اعتبار صرف نوع پوششی شد كه مورد توجه بازديدكنندگان قرار نگرفت، چه برسد به اينكه به عنوان الگويی در سطح جامعه مطرح شود.»

XS
SM
MD
LG