لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

شمار گرسنگان جهان به زیر یک میلیارد نفر کاهش یافت


شمار افرادی که از گرسنگی مزمن در جهان رنج می برند برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته به زیر یک میلیارد نفر رسید.
سازمان خواربار و کشاورزی جهانی، فائو، روز سه شنبه بهبود شرایط اقتصادی و کاهش بهای مواد غذایی را از عوامل این کاهش خواند.
اما این سازمان بین المللی در عین حال گفت هنوز ۹۲۵ میلیون نفر در جهان از گرسنگی در عذاب هستند و اغلب آنان در کشورهای در حال توسعه به سر می برند.
ژاک دیوف، مدیر سازمان خواربار و کشاورزی جهانی گفت هر شش ثانیه یک کودک بر اثر سوءتغذیه می میرد، رقمی که به گفته او «مطلقا غیرقابل قبول» است.
او در عین حال درباره افزایش قیمت مواد غذایی و تهدید آن علیه افرادی هشدار داد که دچار گرسنگی مزمن هستند هر چند او گفت بحران غذا که در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ جهان را تحت تاثیر قرار داده بود، بهبود یافته است.
قیمت گندم، برنج و حتی گوشت طی ماه های اخیر افزایش یافته است که بخشی از آن ناشی از خشکسالی در روسیه و جاری شدن سیل در پاکستان است.
بحران های موزامبیک و تظاهرات در مصر نیز امنیت غذا را به یکی از اولویت های برنامه سیاسی جهانی بدل کرده است.
فائو از دولت ها خواست سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را افزایش دهند، برنامه های اجتماعی را گسترش و مشاغل کارآفرین برای مناطق فقیر و غیرشهری را بهبود دهند.
کاهش شمار ساکنین گرسنه جهان اغلب در آسیا گزارش شده است که ۸۰ میلیون نفر امسال نسبت به سال گذشته کمتر است. در آفریقا شمار کاهش ساکنین گرسنه نسبت به یک سال پیش ۱۲ میلیون نفر گزارش شده است.
گزارش این نهاد سازمان ملل متحد همچنین گفت دو سوم افراد گرسنه جهان در هفت کشور زندگی می کنند: بنگلادش، چین، جمهوری دمکراتیک کنگو، اتیوپی، هند، اندونزی و پاکستان.
به گفته این گزارش ۴۰ درصد از این رقم تنها در هند و چین ساکن هستند.

XS
SM
MD
LG