لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۶

رکورد جدید قیمت جهانی مواد غذایی


رکورد جدید قیمت جهانی مواد غذایی
رکورد جدید قیمت جهانی مواد غذایی

سازمان ملل متحد می گوید قیمت جهانی مواد غذایی رکورد جدیدی زده است. فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، روز پنجشنبه اعلام کرد شاخص ماهیانه قیمت مواد غذایی این سازمان، از ماه دسامبر به ماه ژانویه، ۳و چهار دهم درصد افزایش یافته است.

این شاخص اکنون در بالاترین سطخ خود از زمانی است که فائو، سنجش قیمت مواد غذایی را در سال ۱۹۹۰ آغاز کرد.

فائو می گوید تقریبا قمیت تمامی کالاهای اساسی نظیر غلات و روغن ها ماه گذشته افزایش یافت. این در حالی است که قیمت گوشت بدون تغییر باقی ماند.

مسوولان فائو هشدار داده اند که قیمت مواد غذایی ممکن است در ماه های پیش رو بالا بماند. این نتایج باعث نگرانی عمیق مسوولان بین المللی شده است.

رابرت زولیک، رییس بانک جهانی از رهبران جهان خواست که «غذا را در اولویت قرار دهند»، او به خبرگزاری رویترز گفت کشورها باید برای مقابله با افزایش قیمت مواد غذایی دست به اقداماتی بزنند.

در لندن، مدیر اجرایی «برنامه جهانی غذا»، به خبرگزاری رویترز گفت ادامه نوسانات و کمبود مواد غذایی می تواند به شورش های جدید و یا مهاجرت های گسترده منجر شود.

سازمان خیریه بین المللی «آکسفام» نیز در بیانیه ای اعلام کرده است که اطلاعات اخیر مربوط به قیمت مواد غذایی، «باید زنگ هشدار را در پایتخت های سراسر جهان به صدا در آورده باشد.»

XS
SM
MD
LG