لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

برنده های جایزه گران قیمت ادبی «وندام کمپبل» مشخص شد


هشت نویسنده از جمله «ربه کا سولنیت» و «یانگ ژان لی» آمریکایی برنده جایزه گران قیمت ادبی «وندام کمپبل» شدند. نویسنده های برنده، ۱۶۵ هزار دلار پول نقد دریافت می کنند که پدیده ای نادر در عرصه ادبیات است. به عنوان مثال، جایزه پولیتزر، ۱۵ هزار دلار پول نقد به نویسنده می دهد و برنده های جوایز ملی کتاب آمریکا نیز هر کدام ۱۰ هزار دلار دریافت می کنند. برنده های جایزه «من بوکر» نیز حدود ۶۶ هزار دلار آمریکا جایزه نقدی می گیرند.

جایزه ادبی «وندام کمپبل»، یکی از معتبرترین جوایز ادبی دنیا است که در سال ۲۰۰۳ با حمایت مالی «دونالد وندام»، رمان نویس آمریکایی که میراث خود را به دانشگاه ییل بخشیده بود تأسیس شد. آقای «وندام» در آغاز فعالیت ادبی خود، با مشکلات مالی زیادی مواجه بود.

بنا به سنت، نام کسانی که برنده های جایزه «وندم کمپبل» را انتخاب می کنند فاش نمی شود و نویسنده ها از اینکه برای دریافت این جایزه گران قیمت مد نظر قرار گرفته شده اند، بی خبر هستند. آنها، با یک تماس تلفنی از گرفتن جایزه ۱۶۵ هزار دلاری آگاه می شوند.

نویسنده ایرلندی «دنیل مک لاگلین» برای تولد پنجاه سالگی اش به سفری خانوادگی رفته بود که متوجه شد این جایزه را برده است. خانم «مک لاگین» می گوید مدتی بود از نویسندگی سرخورده شده بود ولی این جایزه، شور و اشتیاق را در دلش زنده کرد.

این جایزه ادبی در واقع می خواهد نویسنده ها بدون دغدغه های مالی بنویسند و اثر ادبی خلق کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG