لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۲

ویکی لیکس از همکاری اسراییل و شیلی برای جاسوسی علیه ایران خبر داد


محمود احمدی نژاد و هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا. وابسته نظامی اسراییل در شیلی گفته است که اسراییل از «نفوذ رو به گسترش» ایران در ونزوئلا نگران است
محمود احمدی نژاد و هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا. وابسته نظامی اسراییل در شیلی گفته است که اسراییل از «نفوذ رو به گسترش» ایران در ونزوئلا نگران است

یکی از پیام های دیپلماتیک درز کرده آمریکا به سایت ویکی لیکس می گوید اسراییل برای جاسوسی از فعالیت های ایران در آمریکای جنوبی، با شیلی همکاری می کرده است.

طبق این پیام دیپلماتیک، مسوولان آمریکایی گزارش کرده اند که اسراییل و دولت شیلی، «فعالیت های غیرمعمول» هیئت ایرانی در سانتیاگو را دنبال کرده اند.

تاریخ پیام دیپلماتیک سفارت آمریکا در سانتیاگو که به سایت ویکی لیکس درز کرده است، سال ۲۰۰۸ اعلام شده است و اطلاعات داده شده در آن، به وابسته نظامی اسراییل در شیلی، یوئلی اور نسبت داده شده است.

در این پیام به نقل از وابسته نظامی اسراییل در شیلی آمده است که او با پلیس تحقیقاتی شیلی و «دیگر سازمان ها» کار کرده است تا اطلاعات آنان را سهیم شود و در صورت امکان، آموزش هایی را برای طرف شیلیایی فراهم کند.

در این پیام دیپلماتیک آمده است که «در حالیکه نشانه ای از همراهی دولت ایران با گروه های ترویستی در شیلی وجود ندارد، سازمان اطلاعاتی شیلی و دولت اسراییل مشغول نظاره کردن هرگونه مسئله ای هستند که آن را مشکوک پندارند.»

طبق این پیام، وابسته نظامی اسراییل در شیلی گفته است که اسراییل از «نفوذ رو به گسترش» ایران در ونزوئلا نگران است و اشاره کرده است که ۵۰ ایرانی، با پاسپورت دیپلماتیک در کلمبیا حضور دارند. او همچنین نسبت به نفوذ احتمالی ایران بر مسلمانان شیلی و جامعه فلسطینی ابراز نگرانی کرده است.

طبق این پیام، مقام اسراییلی گفته است کشورش، مایل است که روابط تجاری خود را با آمریکای لاتین گسترش دهد، تا نسبت به نفوذ رو به گسترش ایران در منطقه، تعادل ایجاد شود، اما نبود منابع، این تلاش را پس زده است.

XS
SM
MD
LG