لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

رييس جمهوری بوليوی از روابط با ايران دفاع می کند


رييس جمهوری بوليوی از روابط با ايران دفاع می کند
رييس جمهوری بوليوی از روابط با ايران دفاع می کند

ايوو مورالس، رييس جمهوری بوليوی، در جلسه وزاری خارجه نيمکره غربی، که رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا نيز در آن حضور داشت، صريحاً به روابط با ايران اشاره کرد و گفت، به رغم نظر آمريکا، کشورهای آمريکای لاتين، در انتخاب دوستان خود آزادند.

رهبر چپگرای بوليوی در سخنرانی يک ساعته خود که در استقبال از نمايندگان شرکت کننده در کنفرانس وزرای دفاع کشورهای نيم کره غربی ايراد کرد، ضمن اشاره به روابط بوليوی با ايران گفت، کشور متبوع وی با هر که بخواهد رابطه ايجاد می کند. آقای مورالس بدون اشاره مشخص به نام رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، که در جلسه حضور داشت گفت: «بوليوی تحت رهبری من با هر کشوری رابطه و توافقنامه های همکاری خواهد داشت. هيچ کس نمی تواند مانع من شود. اين حق ما است. ما فرهنگ گفتگو داريم.»

آقای مورالس به گسترش تجارت با روسيه و ايران و روابط با کشورهای ديگر اشاره کرد و گفت، جايی برای شکايت آمريکا وجود ندارد.

ايوو مورالس با کشورهای ونزوئلا، کوبا و ايران متحد شده است و آمريکا رابطه آن کشور با تهران را مورد انتقاد قرار داده است. بوليوی می خواهد برای ساخت يک نيروگاه هسته ای و تشکيل يک بانک مشترک با تهران همکاری کند. وزير دفاع آمريکا مستقيماً به سخنان مورالس واکنش نشان نداد. او پيشتر از کشورهايی که طرف تجاری ايران هستند خواست، در روابط خود با ايران که به علت برنامه هسته ای تحت تحريم های بين المللی است، هشيار باشند.

رئيس جمهوری بوليوی در سخنان خود آمريکا را متهم به دخالت در طرح کودتا در سال ۲۰۰۲ ميلادی در ونزوئلا کرد و گفت: «امپراطوری آمريکا در هندوراس بُرد. اما مردم کشورهای آمريکايی در ونزوئلا، بوليوی و اکوادر پيروز شدند. بنابراين ما سه به يک از آمريکا پيشی گرفته ايم. ببينم آينده چه پيش می آورد.»

XS
SM
MD
LG