لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

اختصاصی؛ جوانا طَیمسی: اعدام‌های در خفا نگرانی خانواده‌‌های زندانیان سیاسی را بیشتر کرده است


جوانا طَیمسی، همسر محسن مظلوم، زندانی سیاسی کُرد‌
جوانا طَیمسی، همسر محسن مظلوم، زندانی سیاسی کُرد‌

جوانا طَیمسی، همسر محسن مظلوم، زندانی سیاسی کُرد‌، که بیش از یک سال است توسط جمهوری اسلامی بازداشت شده‌ است در گفتگویی اختصاصی به صدای آمریکا گفت به رغم پیگیری خانواده‌ها، هنوز هیچ اطلاعی از مکان نگهداری آنها و وضعیت جسمانی‌ آنها ندارند.

خانم طَیمسی همچنین گفت که با نزدیک شدن به سالگرد قتل مهسا ژینا امینی و با موج بازداشت‌های خانواده‌های زندانیان سیاسی و جانباختگان «انقلاب زن، زندگی، آزادی» برادر همسر او امید مظلوم نیز بیش از یک ماه است توسط جمهوری اسلامی «بدون هیچ دلیلی» بازداشت و زندانی شده است.

او با اشاره به اعدام ۶۹ نفر در مرداد ماه به صدای آمریکا گفت : «اعدام‌های در خفا نگرانی ما ۴ خانواده زندانی سیاسی را بیشتر کرده است که مبادا جمهوری اسلامی در خفا بلایی سر این ۴ زندانی سیاسی کرد بیاورد.»

محسن مظلوم، محمد فرامرزی، پژمان فاتحی و وفا آذربار اوایل تیر سال ۱۴۰۱ از سوی نیروهای امنیتی حکومت ایران بازداشت شدند. آنها عضو حزب کومله زحمتکشان کردستان ایران بودند.

خبرگزاری صدا و سیما تاکنون دوبار ویدیوی اعتراف این چهار نفر را منتشر و ادعا کرده آنها با همکاری اسرائیل برای منفجر کردن یک مرکز صنعتی به اصفهان رفته‌اند و در همان جا بازداشت شده‌اند.

خانم طیمسی پیش‌تر به برنامه تبلت صدای آمریکا گفته بود که در مدتی که از بازداشت این چهار فعال سیاسی کُرد گذشته است، جمهوری اسلامی اجازه دسترسی خانواده‌ها و وکلای این زندانیان به پرونده آنها را نداده است. او همچنین اشاره کرد که اعتراف اجباری از آنها «پس از ۸۰ روز بی‌خبری مطلق» از تلویزیون پخش شد و حالا خانواده‌ها را نیز تهدید به گرفتن اعترافی مشابه کرده‌اند.

جوانا طَیمسی در تازه‌ترین گفتگوی خود با صدای آمریکا گفت که خانواده‌های سه زندانی دیگر به دلیل تهدیدهای مداوم از سوی جمهوری اسلامی نمی‌توانند صدای خود را به رسانه‌ها برسانند و از نهادهای بین‌المللی، حقوق بشری و رسانه‌های آزاد خواست تا اجازه ندهند صدای این زندانیان خاموش شود.

همسر محسن مظلوم گفت که جمهوری اسلامی قصد دارد با تهدید و بازداشت خانواده‌های جانباختگان اعتراضات زن، زندگی، آزادی و خانواده زندانیان سیاسی «رعب و وحشت» ایجادکند تا مردم سالگرد «قتل مهسا» را به خیزش دیگری تبدیل نکنند.

جوانا طَیمسی معتقد است که مردم ایران شجاعانه به خیابان‌ها بازگشته و سالگرد ژینا را به نمادی دیگر تبدیل خواهند کرد و صدای زندانیان سیاسی نیز خواهند بود.

XS
SM
MD
LG