لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

گزارش یک نهاد حقوق بشری: دست‌کم اعدام ۶۹ نفر در ماه مرداد 


خبرگزاری هرانا، وابسته به سازمان مجموعه فعالان حقوق بشر، روز چهارشنبه با انتشار گزارشی از ادامه وخامت وضعیت حقوق بشر ایران در ماه مرداد خبر داد و اعلام کرد که دست‌کم حکم اعدام ۶۹ متهم در ماه مرداد به مرحله اجرا درآمده است.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی هرانا، بیش از ۷۵ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری آن موارد را اعدام «مخفیانه» می‌خوانند.

به گفته این نهاد حقوق بشری، در ماه سپری شده، حکم اعدام پنج زندانی در زندان‌های قزوین، کرمان و کهنوج، یک زندانی در زندان زابل، سه زندانی در شیراز و همدان، دو زندانی در زندان وکیل آباد مشهد، دو زندانی در زندان اراک، یک زندانی در زندان بیرجند، چهار زندانی در زندان زاهدان، دو زندانی در زندان همدان و یک زندانی در زندان کهنوج به اجرا درآمد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان در دنیا را در اختیار دارد.

هرانا همچنین در بخش‌هایی از این گزارش به محکومیت‌های متعدد، احضارها، نقض گسترده حقوق زندانیان، نقض مستمر آزادی بیان، تجمعات کارگران بخصوص در زمینه معوقات مزدی و موارد دیگری که در استان‌های مختلف رخ داده، پرداخته است.

XS
SM
MD
LG