لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

هشدار درباره حمله احتمالی اسرائيل به رفح؛ سازمان جهانی بهداشت: این حمله می‌تواند به حمام خون منجر شود


سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که حمله زمینی ارتش اسرائیل به شهر رفح در جنوب غزه ـ جایی که سازمان‌های بشردوستانه می‌گویند بیش از یک میلیون فلسطینی در آن پناه گرفته‌اند ـ می‌تواند به «حمام خون منجر شود».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئيس سازمان بهداشت جهانی با هشدار نسبت به پیامدهای وخیم حمله احتمالی اسرائیل به رفح، با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:« این سازمان با توجه به نبود سامانه بهداشتی در غزه، عمیقا نگران انجام عملیات نظامی تمام عیار و به راه افتادن حمام خون است.»

تدروس آدهانوم گبریسوس، در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد:«تهاجم تمام‌عیار به رفح به طور قابل‌توجهی مرگ و میر و پیامدهای آن را افزایش می‌دهد.»

این گزارش همچنین می‌گوید سه بیمارستانی که در حال حاضر «تا حدی» در رفح فعال هستند، در صورت افزایش درگیری‌ها، به سرعت غیرفعال می‌شوند و دسترسی بیماران، کارکنان، آمبولانس‌ها و کمک‌های بشردوستانه ناایمن می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت در این بیانیه خواستار آتش‌بس فوری و پایدار و رفع موانع برای ارسال کمک‌های بشردوستانه فوری به رفح و سراسر غزه شد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در ماموریت اخیر خود به اسرائیل گفت که او هنوز طرحی برای حمله برنامه‌ریزی شده اسرائیل به شهر رفح ـ که از غیرنظامیان حفاظت کند ـ ندیده است و بار دیگر تاکید کرد واشنگتن نمی‌تواند از چنین حمله‌ای حمایت کند.

یک منبع امنیتی مصری روز جمعه در فرودگاه قاهره به خبرگزاری رویترز اعلام کرد که ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، برای دیدارهایی درباره جنگ غزه و مذاکرات آتش‌بس وارد قاهره، پایتخت مصر، شده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، هم در تماس تلفنی با عبدالفتاح السیسی همتای مصری خود، بر اهمیت محافظت از جان غیرنظامیان و اطمینان یافتن از این که فلسطینی‌ها نه در مصر و نه در هیچ جای دیگری خارج از نوار غزه آواره نخواهند شد، تاکید کرد.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ نفر و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه اسلام‌گرای تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران و بازگرداندن گروگان‌ها آغاز کرد.

مقامات حماس از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر چندین بار تاکید کرده‌اند در صورتی که بتوانند مشابه این حمله را باز هم انجام خواهند داد.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG