لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

پنجاه و هفت عضو مجلس نمایندگان از بایدن خواستند مانع حمله اسرائیل به رفح شود


پنجاه و هفت نفر از ۲۱۲ عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای از جو بایدن خواستند تا به هر طریق ممکن نخست وزیر اسرائیل را از حمله همه جانبه به منطقه رفح در غزه منصرف کند.

این اعضا در نامه خود به رئیس جمهوری ایالات متحده تصریح کردند: «ما از شما می‌خواهیم با استناد به قوانین و سیاست‌های موجود، فوراً با استفاده از برخی کمک‌های نظامی تصویب شده برای دولت اسرائیل،از حمله گسترده به رفح جلوگیری کنید.»

منتقدان حمله اسرائیل به رفح می‌گویند نیمی از جمعیت ۲ میلیون نفری غزه، پس از آغاز جنگ با حماس در این منطقه پناه گرفته‌اند، اسرائیل هم می‌گوید باقیمانده نیروهای گروه «تروریستی» حماس و گروگانهای اسیر شده در حمله ۷ اکتبر در رفح هستند و عملیات نظامی در این منطقه علاوه بر نابودی حماس به آزادی گروگانها منجر خواهد شد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که به اسرائیل سفر کرده روز چهارشنبه گفت هنوز طرحی برای حمله اسرائیل به رفح و محافظت از غیرنظامیان به آمریکا ارائه نشده و واشنگتن نمی‌تواند از چنین حمله ای حمایت کند.

اسرائیل اما تاکید دارد که با وجود موضع آمریکا و هشدار سازمان ملل مبنی بر احتمال بروز «تراژدی» عملیات رفح انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG