لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۶

روز «دخانیات ممنوع»


۲۵ سال پیش سازمان بهداشت جهانی روز ۳۱ ماه مه را به عنوان روز «نه به دخانیات»، یا روز «دخانیات ممنوع»، اعلام کرده است. هدف از این اقدام آگاه کردن مردم سراسر جهان از خطرهای ناشی از استعمال دخانیات است که سالانه جان بیش از ۶ میلیون نفر را در جهان می گیرد. بیش از ۶۰۰ هزار تن نیز به عنوان مصرف کنندگان دست دوم قربانی استعمال دخانیات می شوند.

تم سازمان بهداشت جهانی برای روز دخانیات ممنوع

سازمان بهداشت جهانی هرسال تمی را برای روز «دخانیات ممنوع» ارائه می دهد. برای سال ۲۰۱۲ این تم «مداخلات صنعت دخانیات» در جلوگیری از تلاش هایی است که حکومت ها برای نظارت بر شرکت های تولید دخانیات انجام می دهند.

به نوشته وب سایت سازمان بهداشت جهانی، هدف از این کمپین «افشا گری و مبارزه با اقدام های گستاخانه و تهاجمی است که صنایع دخانی برای از بین بردن چارچوب کنوانسیون سازمان بهداشت جهانی در زمینه نظارت بر دخانیات به عمل می آورند».

استعمال دخانیات یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر است که کاملا قابل احتراز است.. سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که در صورت عدم دست زدن به اقدامات همه جانبه، دخانیات تا سال ۲۰۳۰ بیش از هشت میلیون قربانی می گیرد که هشتاد درصد آن از میان مردم کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط خواهد بود.

تلاش های صنایع دخانیات

با افزایش شمارکشورهایی که به کنوانسیون سازمان بهداشت جهانی می پیوندند، اقدام های صنعت دخانیات برای مبارزه با این کنوانسیون و الغای آن نیز شدت و حدت بیشتری می یابد.

برای نمونه، این صنعت اخیراَ با شکایت از کشورهایی که دارای قراردادهای سرمایه گذاری دو جانبه هستند، می کوشد آنان را وادارد تصاویر هشدار دهنده در مورد خطر سیگار را از روی پاکت های سیگار بردارند.

این صنعت در جبهه های دیگر نیز به تلاش های خود برای ازبین بردن میثاق سازمان بهداشت جهانی ادامه می دهد و بویژه به کشورهایی نظر دارد که ضوابط میثاق سازمان بهداشت جهانی را، مانند ممنوعیت استعمال دخانیات در مکان های عمومی سرپوشیده، و ممنوعیت تبلیغ، توسعه و حمایت از دخانیات، رعایت می کنند

جون کاهن یکی از پژوهشگران در این تحقیق می گوید:«هرگز نباید در مورد شیوه های شیطانی صنایع دخانیات برای باطل کردن دستاوردهای بهداشت عمومی غافل شویم».
آموزش دادن به سیاست گذاران و عموم مردم درمورد تاکتیک های شوم و زیان بخش صنعت دخانیات هدف اصلی روز جهانی «دخانیات ممنوع» در سال ۲۰۱۲ است.

تأثیر روز دخانیات ممنوع بر میزان مصرف دخانیات
امسال در بیست و پنج سالگی این روز، نتیجه پژوهشی شش ساله در شماره مه/ ژوئن ۲۰۱۲ مجله تحقیقات پزشکی- اینترنتی منتشر شده است. هدف از این پژوهش پاسخ به این سؤال است که آیا اختصاص دادن روزی خاص در سال به عنوان روز «دخانیات ممنوع» تأثیری برکاهش مصرف دخانیات دارد یا خیر. پاسخ این سوال مثبت بوده است.

این پژوهش که توسط پژوهشگران «برنامه انفرماتیک بیمارستان کودکان بوستن» و «مدرسه عالی بهداشت عمومی بلومبرگ موسسه جانز هاپکینز» انجام شده، بر اساس اطلاعات اخذ شده از پوشش های خبری و اینترنتی به مدت شش سال درمورد هفت کشور آمریکای لاتین قرار دارد، و نشان می دهد که گزارش های مربوط به ترک سیگار در روزهای «دخانیات ممنوع» به میزان ۸۳ و ۸۴ درصد بیشتر از هر روز خاص دیگری از سال بوده است.

جون کاهن می گوید:«اغلب سیگاری ها دلشان می خواهد ترک کنند و روز دخانیات ممنوع در واقع انگیزه و تذکری مؤثر برای این کار است.»
XS
SM
MD
LG