لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

سونامی سرطان در سال ۲۰۱۵ در ایران


Study Shows Vitamin E Increases Prostate Cancer Risk
Study Shows Vitamin E Increases Prostate Cancer Risk
به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، یک پژوهشگر عضو انجمن سرطان شناسی آمریکا، با تأکید بر رشد تعداد بیماران سرطانی در ایران گفته است تا ۳ سال دیگر سونامی سرطان در ایران وقوع خواهد یافت.

دکتر ناصر پارسا، استاد و پژوهشگر ارشد در زمینه سرطان و ژنتیک مولکولی در مؤسسه ملی بهداشت آمریکا، که در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد بروجرد سخن می گفت، همچنین از پایین آمدن سن سرطان سینه در زنان خبر داد و گفت این سن از ۳۰ سال به ۱۵ سال رسیده است.

دکتر پارسا در سخنرانی خود با عنوان «پزشکی مولکولی از آزمایشگاه تا کلینیک» گفت باید بررسی شود که در آب، هوا، تغذیه ، و محیط زیست ما چه عواملی وجود دارد که منجر به تولید سرطان می شود.

دکتر ناصر پارسا که اقدام هایی چون کمک رسانی دارویی و غذایی به زلزله زدگان، بیماران سرطانی، و کودکان بی سرپرست، و نیز تأسیس و عضویت در هیئت مدیره چند درمانگاه در غرب ایران و در بروجرد جزو خدمات اوست، گفت سلامت یک کشور و توسعه و پیشرفت آن رابطه ای دوطرفه است که به یکدیگر هم بسته اند.

رشد تعداد بیماران سرطانی و به ویژه شیوع سرطان پستان در زنان از جمله مواردی ست که در گذشته نیز درمورد آنها هشدار داده شده است. در اردیبهشت ماه گذشته محمد علی محققی، معاون وزارت بهداشت از وقوع سونامی بیماری های خونی و سرطانی در سال های آینده هشدار داده بود. او آلاینده های بیولوژیکی و شیمیایی و عدم رعایت استانداردها در تولید و عدم توجه مسئولان را تهدیدهای جدی برای محیط زیست و سلامت جمعیت کشور دانست.

همچنین کاظم زنده دل، دبیر«کمیته کشوری اخلاق در پژوهش های کارآزمایی بالینی» نیز از «به هم ریختن همه عوامل پیش گیری کننده از سرطان پستان در نسل کنونی زنان زیر ۵۰ سال» خبر داده بود. او بر نقش مطبوعات در سلامت مردم از طریق آگاه سازی درزمینه پیشگیری و درمان بموقع سرطان تأکید کرده بود.

علاوه بر آلودگی هوای ناشی از ترافیک سنگین و خودروهای معیوب در تهران وشهرهای بزرگ ایران، که از عوامل عمده بروز سرطان شناخته شده است، از هشت سال پیش ریزگردها نیز هوای استان های خوزستان، بوشهر، ایلام، لرستان، کردستان، همدان، و کرمانشاه را بشدت آلوده کرده و بویژه سلامت کودکان ، سالمندان و بیماران را مورد تهدید جدی قرار داده است. امسال تعداد استان هایی که به گرد وغبار شدید آلوده شده اند بیش از ۲۰ استان گزارش شده است.
XS
SM
MD
LG