لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

سازمان بهداشت جهانی: واکسن‌ کرونا خطر سکته مغزی را افزایش نمی‌دهد


آرشیو.
آرشیو.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد هیچ نوع شواهدی مبنی بر این که واکسن کرونا از نوع «ام آر‌ان‌ای» خطر سکته مغزی را در افراد مسن بالا می‌برد، وجود ندارد.

به گفته مقامات سازمان بهداشت جهانی نگرانی‌های اخیر رسانه‌ها و جوامع علمی در مورد ایمنی دز یادآور (تقویتی) واکسن‌های ام آر‌ان‌ای، بی پایه و اساس است. آنها می‌گویند این نگرانی‌ها که مربوط به تنها یک سیستم داده‌ها در ایالات متحده که ایمنی واکسن را نظارت می‌کند است، اطلاعات نادرستی در مورد مرگ و میرهای مرتبط با بیماری کووید-۱۹ ارائه داده است.

کیت اوبراین، مدیر ایمن‌سازی، واکسن‌ و بیولوژیک سازمان بهداشت جهانی، می‌گوید که دیگر سیستم‌های نظارتی ایمنی واکسن ایالات متحده و ملی شواهد بیشتری مبنی بر اینکه واکسن‌های «ام آر‌ان‌آی» منجر به سکته مغزی می‌شوند، پیدا نکرده‌اند.

اوبراین گفت: «در این مقطع زمانی، بهترین شواهد این است که هیچ ارتباط واقعی بین دزهای تقویتی فایزر و سکته مغزی در افراد مسن وجود ندارد.»

او افزود که یک سیستم نظارتی دائمی و بی‌ انتها به طور مستمر ایمنی نه تنها دزهای مختلف واکسن کرونا، بلکه همه واکسن‌های دیگر را چک می‌کند.

مدیر ایمن‌سازی، واکسن‌ و بیولوژیک سازمان بهداشت جهانی گفت واکسن‌های کرونا در پیشگیری از بستری شدن، شدت بیماری یا مرگ بسیار مؤثر هستند، اما از ابتلای افراد و انتقال بیماری جلوگیری نمی‌کنند.

او خاطرنشان کرد که بسیار مهم است که افراد در گروه‌های دارای اولویت بالا که شامل افراد بالای ۶۰ سال، کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای یا سیستم ایمنی ضعیف دارند، زنان باردار و کارکنان بهداشتی و درمانی هستند، تمام دزهای توصیه شده خود را دریافت کنند.

اوبراین گفت: «برای سویه‌های امیکرون که در حال حاضر در جهان در حال شیوع هستند، اولین دوز یادآور در واقع عملکرد سری [واکسن‌های] اولیه برای محافظت در برابر شدیدترین شکل بیماری را تقویت می‌کند. بنابراین، شما، برای به دست آوردن محافظت مطلوب از واکسن، در واقع به سه دوز نیاز دارید.»

XS
SM
MD
LG