لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

تغییر در آمار به سبک چین؛ موارد مرگ ناشی از کرونا از ۳۷ نفر به ۶۰ هزار نفر تغییر کرد


China Virus Outbreak Daily Life
China Virus Outbreak Daily Life

چین اعتراف کرد که از هشتم دسامبر که سیاست «کووید صفر» لغو شد تا دوازدهم ژانویه، نزدیک به ۶۰ هزار مورد مرگ مرتبط با کرونا را ثبت کرده است. پیشتر، آمار منتشر شده در وب سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین، تنها ۳۷ مورد مرگ ناشی از کووید-۱۹ را در این بازه زمانی گزارش کرده بود.

تا پیش از امروز، شمار کل مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در چین از زمان شروع همه‌گیری در شهر ووهان، ۵ هزار و ۲۴۱ مورد عنوان شده بود.

جیائو یاهویی، از مقامات کمیسیون بهداشت ملی چین در یک کنفرانس خبری در پکن گفت که چین از هشتم ماه دسامبر تا دوازدهم ژانویه، ۵۹ هزار و ۹۳۸ مورد مرگ ناشی از کووید-۱۹ را ثبت کرده است.

این رقم شامل ۵ هزار و ۵۰۳ نفر است که به دلیل مشکلات تنفسی که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا ایجاد شده است جان باخته‌اند.

به گفته این مقام میزان بستری کرونا در پنجم ماه ژانویه به اوج خود رسید و ۱.۶۳ میلیون نفر را در بیمارستان بستری کرد.

تا روز دوازدهم ژانویه که آمار منتشر شده جدید را در بر می‌گیرد، ۱.۲۷ میلیون بیمار هنوز در بیمارستان بستری بودند.

جیائو یاهویی می‌گوید چین نمی‌توانست داده‌های مربوط به مرگ‌های ناشی از کووید-۱۹ را زودتر منتشر کند چرا که نیاز به «بررسی جامع» گزارش‌های بیمارستانی داشت.

مشخص نیست که آیا چین قصد دارد روش ارائه آمار مرگ و میر ناشی از کرونا را تغییر دهد و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای را که شرایطشان به خاطر ابتلا به کرونا بدتر شده است را نیز در برگیرد یا خیر. مقامات چینی می‌گویند آمار رسمی چین تنها کسانی را که بر اثر ذات‌الریه یا مشکلات تنفسی ناشی از کرونا جان خود را از دست داده‌اند ثبت می‌کند.

بررسی شماری از رسانه‌ها از جمله واشنگتن پست از تصاویر ماهواره‌ای و ویدئوهای منتشر شده بر روی شبکه‌های اجتماعی نشان می‌داد که شمار تلفات کرونا در چین بسیار بیشتر از آن چیزی است که دولت به صورت رسمی منتشر می‌کند.

همزمان با افزایش انتقادها و شکایات از پنهانکاری و عدم شفافیت دولت چین در ارائه آمار دقیق کرونا، سازمان بهداشت جهانی از پکن خواست تا اطلاعات بیشتری را در این رابطه به اشتراک بگذارد.

XS
SM
MD
LG