لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۸

کاخ سفید حمله کره شمالی به کره جنوبی را محکوم کرد


شهروندان کره جنوبی با در دست داشتن شمع، یاد بود سربازان کره جنوبی که در حمله روز سه شنبه کره شمالی کشته شدند را گرامی داشتند - ۲۳ نوامبر ۲۰۱۰
شهروندان کره جنوبی با در دست داشتن شمع، یاد بود سربازان کره جنوبی که در حمله روز سه شنبه کره شمالی کشته شدند را گرامی داشتند - ۲۳ نوامبر ۲۰۱۰

در واشنگتن، کاخ سفید توپ باران یک جزیره متعلق به کره جنوبی از سوی کره شمالی را محکوم کرد. این جزیره در نزدیکی مرزهای آبی مورد مناقشه دو کره قرار دارد.
کره شمالی روز سه شنبه به جزیره «یون پیونگ» حمله کرد که طی این حمله ، دو سرباز کره جنوبی کشته و ۱۸ تن دیگر از جمله سه غیر نظامی مجروح شدند.
حمله کره شمالی باعث تبادل آتش توپخانه میان دو طرف شد، رویدادی که شدیدترین برخورد میان دو کشور را از زمان پایان جنگ کره در سال ۱۹۵٣ رقم زد.

بیل برتون، معاون سخنگوی کاخ سفید گفت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا حمله کره شمالی را شنیع می داند و کاملا به دفاع از کره جنوبی، کشور متحد آمریکا، متعهد است.

آقای اوباما همچنین مراتب تسلیت خود را نسبت به تلفات در کره جنوبی اعلام کرد.
معاون سخنگوی کاخ سفید گفت آقای اوباما بر این نظر است که پیونگ یانگ، به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی و آتش بسی که جنگ کره را پایان داد عمل نمی کند. آقای برتون اضافه کرد رییس جمهوری آمریکا با رییس جمهوری کره جنوبی در خصوص حادثه پیش آمده بصورت تلفنی گفتگو خواهد کرد.

بانکی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به تبادل آتش میان دو کره ابراز نگرانی عمیق کرده است. روسیه، بریتانیا، آلمان و ژاپن نیز به این مسئله واکنش نشان داده اند.
چین، متحد کره شمالی، اعلام کرد که دو کره باید تلاش بیشتری برای حفظ آرامش انجام دهند و خواستار ادامه فوری گفتگوهای شش جانبه بر سر برنامه اتمی پیونگ یانگ شد.

XS
SM
MD
LG