لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۵

آمريکا و کره جنوبی با مانورهای تازه نظامی به حمله کره شمالی واکنش نشان می دهند


آمريکا و کره جنوبی با مانورهای تازه نظامی به حمله کره شمالی واکنش نشان می دهند
آمريکا و کره جنوبی با مانورهای تازه نظامی به حمله کره شمالی واکنش نشان می دهند

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در تماس تلفنی با لی ميونگ-بک، رييس جمهوری کره جنوبی، تعهد آمريکا را نسبت به دفاع از کره جنوبی مجدداً تأييد کرد و متعهد گرديد که آمريکا شانه یه شانه کره جنوبی بايستد و با کشورهای ديگر برای «محکوم کردن شديد» کره شمالی به دليل حمله مرگبار خمپاره به جزيره کره جنوبی، همکاری نمايد.

کاخ سفيد می گويد در بيانيه ای که اواخر سه شنبه دو رييس جمهوری صادر کردند توافق شده است تا تمرينات نظامی مشترک و آموزش عالی تر نظامی را برای به نمايش گذاردن بنيه ائتلاف خود، برگزار کنند.

مقامات می گويند مانورهای نظامی روز يکشنبه با تمريناتی که مدتی به تعويق افتاده بود، آغاز می شود و طی آن ناو هواپيمابر «يو اس اس واشنگتن» به آبهای حساس بين شبه جزيره کره و چين، وارد خواهد شد.

پرزيدنت اوباما همچنين به آقای «لی» گفت خانواده های دو تفنگدار کره جنوبی که در اين رويداد کشته شدند و ۱۸ نفر از جمله ۳ غيرنظامی که در حمله توپخانه روز سه شنبه زخمی شدند همواره در انديشه و ضمير مردم آمريکا جای خواهند داشت و دعای خير مردم آمريکا هميشه بدرقه راه آنان خواهد بود.

حمله کره شمالی هنگامی روی داد که نيروهای کره جنوبی تمرينات نظامی را در جزيره « یون پیونگ» در ۱۲ کيلومتری ساحل کره شمالی انجام می دادند و حمله به آتش متقابل خمپاره منجر شد که يکی از دراماتيک ترين درگيری های دوطرف از زمان پايان جنگ ميان دو کره در سال ۱۹۵۳ بود.

پيشتر پرزيدنت اوباما در مصاحبه ای با شبکه خبری اِی بی سی گفت که در مورد واکنش نظامی، گمانه زنی نخواهد کرد.

رييس جمهوری آمريکا روز سه شنبه با مقامات ارشد امنيت ملی در دولت خود در مورد وضعيت کنونی کره شمالی، مشورت کرد. بيانيه کاخ سفيد که پس از نشست پرزيدنت اوباما صادر شد بر «حمايت تزلزل ناپذير» آمريکا از کره جنوبی، تأکيد مجدد گذارد.

XS
SM
MD
LG