لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

سخنگوی کاخ سفید: از حملات اوکراین در خاک روسیه حمایت نمی‌کنیم


کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید
کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید

پس از آنکه دو پهپاد اوکراینی، اوایل روز دوشنبه ۲ مرداد، به ساختمان‌هایی در مسکو آسیب زد، کاخ سفید اعلام کرد، از حملات اوکراین به داخل خاک روسیه حمایت نمی‌کند. کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «به عنوان یک موضوع کلی، ما از حملات در داخل روسیه حمایت نمی‌کنیم.»

سخنگوی کاخ سفید گفت: «این جنگی است که روسیه آغاز کرده است، این جنگ آنهاست و می‌توانند هر زمان که بخواهند با خروج نیروهایش از اوکراین، به جای حمله وحشیانه به غیرنظامیان، به آن پایان دهند.»

روسیه گفته است که اقدامات تلافی جویانه سختی را علیه اوکراین انجام خواهد داد و این دو حمله پهپادی، از جمله حمله‌ای نزدیک به مقر وزارت دفاع روسیه را یک «اقدام وقیحانه تروریستی» خوانده است.

دو پهپاد اوکراینی، به ساختمان‌هایی در مسکو از جمله ساختمانی در نزدیکی مقر وزارت دفاع روسیه آسیب رساندند، مسکو از اتخاذ تدابیر تلافی جویانه شدید علیه اوکراین سخن گفت و آن را «اقدام وقیحانه تروریستی» خواند.

در این حملات کسی آسیب ندید، اما یک پهپاد به ساختمانی در مسکو که نیروهای نظامی روسیه از آن برای برگزاری جلسات توجیهی استفاده می‌کنند، نزدیک شد و این امر نشان داد که پهپادهای مشابه به راحتی می‌توانند به مناطق حساس روسیه نفوذ ‌کنند.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «پهپاد سوم از نوع هلیکوپتری» که حامل مواد منفجره نبود، در یک قبرستان در شهری خارج از مسکو سقوط کرده است و افزود که تمام عوامل دست‌اندر کار این اقدام پیدا و مجازات خواهند شد.

کرملین می‌گوید به عملیات خود در اوکراین ادامه می‌دهد و به تمام اهدافی که کی‌یف و بسیاری در غرب آن‌ را جنگ وحشیانه‌ای برای تسخیر می‌دانند، دست خواهد یافت.

اوکراین، تقریباً هرگز به صورت علنی مسئولیت حمله در داخل روسیه یا مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین را بر عهده نگرفته است، اما در ماه‌های اخیر گفته است که تخریب زیرساخت‌های نظامی روسیه به ضدحمله کیف کمک می‌کند.

روسیه در فوریه ۲۰۲۲ تهاجم گسترده‌ای را به اوکراین آغاز کرد و آن را یک «عملیات نظامی ویژه» برای خلع سلاح همسایه خود خواند. این جنگ تا کنون هزاران نفر را کشته، میلیون‌ها نفر را آواره کرده و بسیاری از شهرهای شرق و جنوب اوکراین را به انبوهی از آوار تبدیل کرده است.

XS
SM
MD
LG