لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

چقدر ادعای کاخ سفید درباره تقلب در انتخابات درست است


شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید
شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز سه شنبه نتایج انتخابات و آمارهای بدست آمده از رأی گیری ها در رقابت های انتخاباتی گذشته را آنطور که بوده منعکس نکرده است.

بیانیه های منتشر شده از سوی شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، در زیر با یافته های انتخاباتی مقایسه شده است.

اسپایسر در رابطه با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات گفت «او با ۳۰۶ رأی الکتورال پیروز انتخابات شد که از زمان پرزیدنت ریگان تا کنون میان جمهوریخواهان بی سابقه بوده است.»

یافته ها چه می گویند؟

بر اساس آمارهای بدست آمده، پیروزی آقای ترامپ در انتخابات بر اساس استانداردهای تاریخی بی سابقه نبوده است. نامزد جمهوریخواه دیگری که پس از ریگان بیشترین آراء الکتورال را به خود اختصاص داد، جرج بوش پدر در سال ۱۹۸۸ با ۴۲۶ رأی الکتورال برنده انتخابات شد.

آقای اسپایسر همچنین اظهار داشت «فکر می کنم مطالعاتی انجام شده. یکی از آنها از سوی موسسه Pew در سال ۲۰۰۸ منتشر شده نشان داده که ۱۴ درصد رأی دهندگان در انتخابات، شهروند آمریکایی نبوده اند.»

یکی از شرایط لازم برای شرکت در انتخابات در آمریکا رسیدن به درجه شهروندی است.

بنا به این تحقیق، آقای اسپایسر نتایج مطالعات را به درستی منعکس نکرده است.

مطالعات منتشر شده از سوی مؤسسه Pew که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده و نیمی از آن بر اساس آمارهای بدست آمده در سال ۲۰۰۸ است، در حقیقت درباره رکورد های منسوخ کسانی است که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند. دیوید بکر، منتشر کننده این مطالعه گفته است که در یافته های او نشانی از تقلب در انتخابات وجود نداشته است.

مطالعات دیگری درباره شرکت غیر شهروندان در انتخابات منتشر شده که نشان می دهد در رقابت های انتخاباتی سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰، حضور غیرشهروندان در انتخابات به ترتیب ۶.۴ و ۲.۲ درصد بوده است، که از ادعای ۱۴ درصدی آقای اسپایسر پایین تر است.

به گفته خبرگزاری اسوشیتدپرس، بر خلاف تحقیقات زیادی که انجام شده، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ شواهدی از صورت گرفتن تقلب چشمگیر میان رأی دهندگان پیدا نشده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG