لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

اولین نشست سخنگوی کاخ سفید: با هر کشوری برای نبرد با داعش همکاری می کنیم


Sean Spicer
Sean Spicer

شان اسپایسر سخنگوی مطبوعاتی جدید کاخ سفید، عصر روز دوشنبه در اولین نشست خود در میان روزنامه نگاران حاضر شد و به پرسش های آنان پاسخ داد.

اسپایسر گفت آمریکا آماده است تا با روسیه در عملیات مشترک در سوریه همکاری کند. او گفت آقای ترامپ «صراحتا» اعلام کرده که با «هر کشور خارجی متعهد به شکست دادن داعش همکاری می کند.»

او گفت دولت آمریکا با «روسیه یا هر کشور دیگری» همکاری می کند تا گروه داعش را چه به شکل نظامی و چه اقتصادی، شکست دهد.

پیشتر در روز دوشنبه وزارت خارجه روسیه از انجام عملیات هوایی مشترک با نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه مواضع داعش در سوریه خبر داده بود. آقای ترامپ روز دوشنبه با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر تلفنی صحبت کرد. او در این مکالمه وعده داد که در مقابله با تروریسم از این کشور حمایت کند و روابط دوجانبه میان آمریکا و مصر تداوم یابد.

شان اسپایسر نمایندگان دموکرات کنگره را ترغیب کرد تا دست از «سیاست بازی» بردارند و گزینه های پیشنهادی دونالد ترامپ برای سمت های کابینه را تایید کنند. تاکنون دو تن از گزینه های آقای ترامپ تایید صلاحیت شده اند.

اسپایسر گفت در چنین روزی در سال ۲۰۰۹ هفت تن از گزینه های پیشنهادی باراک اوباما تایید صلاحیت شده بودند.

او بویژه به مایک پامپئو برای ریاست سیا اشاره کرد که قرار است کمیته اطلاعات و امنیت سنا در شامگاه روز دوشنبه درباره او رای گیری کند. همچنین کمیته روابط خارجی سنا قرار است صلاحیت رکس تیلرسون برای وزارت خارجه را به رای بگذارد.

شان اسپایسر درباره یکی از فرمان هایی که روز دوشنبه به امضای آقای ترامپ رسید و بودجه آمریکا به شرکت های خارجی فعال در زمینه سقط جنین را قطع می کند، گفت این که رئیس جمهوری از حیات دفاع می کند بر کسی پوشیده نیست.

سخنگوی تازه کاخ سفید در بخشی از سخنانش درباره اظهارنظر دو روز پیش اش توضیح داد. او گفت آماری که اعلام کرد، از سوی نهادهای بیرون از دولت به او داده شده است.

پیشتر آقای اسپایسر در واکنش به استقبال کم از مراسم تحلیف ترامپ گفته بود که این مراسم «پرجمعیت‌ترین مراسم تحلیف در تاریخ آمریکا» بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG