لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

کاخ سفید: آمریکا از همه ظرفیت‌ها برای آزادی گروگانهای در بند حماس بهره می‌گیرد


شورای امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در مورد پیشنهاد ایران برای ایفای نقش در آزادی گروگان‌های در بند حماس گفت: ما در حال گفتگو با شرکای خود برای آزادی همه گروگان‌ها هستیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاسخ به فراخوان دبیر کل سازمان ملل متحد با هدف رسیدگی به وضعیت جنگ بین اسرائیل و حماس در نیویورک است طی سخنانی گفت: «جنبش حماس و مقاومت فلسطین آمادگی خود را برای آزادی زندانیان غیرنظامی اعلام کرده و ایران آمادگی دارد که در کنار قطر و ترکیه نقش خود را برای کمک‌رسانی در این زمینه اجرا کند و جامعه جهانی نیز برای آزادی ۶ هزار اسیر فلسطینی که گرفتار زندان‌های رژیم صهیونیستی هستند، مسئولیت دارد و باید به آن عمل کند.»


جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به اظهارات امیرعبداللهیان گفت: «من قصد ندارم در اینجا به طور علنی وارد مذاکرات جاری شوم. ما می‌خواهیم این گروگان ها را آزاد کنیم، ما با شرکای خود در آن منطقه در تماس هستیم تا این اتفاق بیفتد. می‌خواهیم همه گروگانها آزاد شوند، و بدیهی است که ما علاقه خاصی به آزادی گروگان‌های آمریکایی داریم. اما ما خواستار آزادی همه آنها هستیم و من فکر نمی‌کنم که برای ما مفید باشد که به طور علنی در مورد این روند اظهار نظر کنیم.»

کربی روز پنج‌شنبه درباره صدور روادید برای حضور وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد در نیویورک گفته بود که این ویزا در چارچوب توافق آمریکا به عنوان میزبان با سازمان ملل است و البته فرصت خوبی برای مقامات جهان است که امیرعبداللهیان را درباره ادامه حمایت تهران از گروههای مانند حزب الله و حماس بازخواست کنند.


این مقام ارشد پیشتر هم در کنفرانس خبری امروز خود در توضیح هشدار دیروز رئیس جمهوری آمریکا به جمهوری اسلامی بابت عدم گسترش دامنه درگیری بین اسرائیل و حماس و حملات گروههای مورد حمایت ایران در عراق و سوریه به نظامیان آمریکایی گفت: «نیروهای ما در آنجا برای یک ماموریت بسیار مهم یعنی تعقیب داعش حضور دارند و هنوز ماموریت به تمام نرسیده و ادامه دارد و ما در گذشته به شدت به تهاجماتی که علیه آنها صورت گرفته بود پاسخ داده‌ایم.»

کربی ادامه داد: «نوع، شیوه و زمان پاسخگویی ما جزو اختیارات رئیس جمهوری به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح است و اوست که تصمیم می‌گیرد.»

بنا به گفته برخی مقامات آمریکای بیش ازبیست سرباز آمریکا بر اثر حمله گروههای مورد حمایت جمهوری اسلامی به پایگاههای آمریکایی ظرف دو هفته گذشته آسیب دیده‌اند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG