لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

بیانیه شورای امنیت ملی در مخالفت با تشدید تحریمها


white house
white house
کاخ سفید روز پنجشنبه شماری از سناتورهای آمریکایی را به چالش کشید و از آنها خواست بپذیرند که می کوشند آمریکا را به سمت جنگ با ایران بکشانند.

برنادت میهن، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، طی بیانیه ای گفته است:«اگر این گروه از سناتورها چنین انگیزه ای ندارند، چرا از لایحه ای حمایت می کنند که راه را بر دیپلماسی می بندد و انتخاب دولت آمریکا را میان گزینه نظامی یا ادامه یافتن فعالیتهای هسته ای ایران می داند؟»

سناتورهایی که در بیانیه کاخ سفید به موضع آنها اشاره شده، به رهبری باب منندز، سناتور جمهوریخواه ایالت نیوجرزی فعالیت می کنند. منندز که رئیس کمیته روابط خارجی سناست، همراه گروه همفکرش در سنا، خواهان تصویب لایحه ای هستند که بر تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی اصرار می ورزند و خواستار آنند که این لایحه به رغم در جریان بودن مذاکرات با جمهوری اسلامی، از تصویب سنا بگذرد و سبب اعمال تحریم های شدیدتر علیه ایران شود.

کاخ سفید طی چند ماه اخیر بارها مخالفت سرسخت خود با تصویب این لایحه را اعلام کرده و بر آن تاکید ورزیده که اکنون، هنگام تصویب لایحه تشدید تحریم علیه ایران نیست و باید تلاش کرد تا بی اعتمادی نسبت به ایران از راه مذاکره و با روش های دیپلماتیک برطرف شود.

سخنگوی سناتور منندز به تارنمای آمریکایی هافینگتن پست گفته است:«اهمیت دارد به خاطر داشته باشیم که این تحریم ها بودند که ایرانیان را به پای میز مذاکره کشاندند.

بیانیه کامل خانم میهن، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید را اینجا می خوانید:

«این لایحه ناقض مستقیم فعالیت دولت [اوباما] برای حل مسالمت آمیز نگرانی های جامعه جهانی از فعالیت های هسته ای ایران است. ما می دانیم که این لایحه پیشنهادی در [میان اعضای] جامعه جهانی شکاف خواهد انداخت و سبب تندروی بیشتر ایرانیان خواهد شد و ممکن است مقام های ایران را از ادامه مذاکره منصرف کند.

از یاد نبریم که تحریم ها به این دلیل موثر افتاده اند که ما از دوستانمان خواستیم گام هایی همراستا با گام های ما بردارند. اما اگر دوستانمان نتیجه بگیرند که ما در انجام مذاکرات جدیت کافی نداریم، ممکن است از همکاری با ما منصرف شوند.

اگر کنگره این لایحه را تصویب کند، فعالانه گامی خواهد برداشت که امکان توفیق دیپلماسی را تضعیف می کند. مردم آمریکا تصریح کرده اند که خواهان جست و جوی راه حلی صلح آمیز برای این مشکل هستند.

اگر شماری از اعضای کنگره خواهان آنند که ایالات متحده در قبال ایران به اقدام نظامی دست بزند، باید این قصد را برای شهروندان آمریکا روشن کنند.
در غیر این صورت، روشن نیست که چرا عضوی از کنگره ممکن است از لایحه ای حمایت کنند که ممکن است راه را بر دیپلماسی ببندد و احتمال آن را افزایش می دهد که ایالات متحده میان اعمال گزینه نظامی و ایجاد امکان برای افزایش فعالیت هسته ای، ناگزیر باشد یکی را برگزیند.

رئیس جمهوری روشن کرده است که مسئولیتی بر عهده دارد و آن این است که راه حل مشکل ایران را از طریق دیپلماتیک بیابد، پیش از آن که گزینه های دیگر را دنبال کند.
تصویب تحریم های شدیدتر در شرایط کنونی کوشش های ما را برای دستیابی به راه حلی صلح آمیز تضعیف می کند.»
XS
SM
MD
LG