لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۳

سنای آمریکا و تحریم های جدید علیه ایران


خبرگزاری رویترز به نقل از منابع سنای آمریکا می گوید اکثریت سناتورها از وضع تحریم های جدید علیه ایران، در صورت نقض توافق اتمی، پشتیبانی می کنند، با این حال هنوز در نظر نیست لایحه جدید تحریم های ایران به بحث گذاشته شود.

کاخ سفید تهدید کرده است چنین لایحه ای را وتو خواهد کرد و ایران می گوید اگر کنگره آمریکا درصدد برقراری تحریم های جدید برآید، توافقنامه ژنو منتفی خواهد بود.

به گفته منابع کنگره، اکنون دست کم ۵۴ سناتور از لایحه «ایران عاری از سلاح اتمی» حمایت می کنند.شش سناتور روز چهارشنبه و دو نفر روز پنجشنبه به حامیان آن پیوستند .

هنوز معلوم نیست آیا لایحه در صحن سنا مطرح خواهد شد و آیا حامیان آن قادر خواهند بود اکثریت دو سوم آراء را که برای رد وتوی پرزیدنت اوباما لازم است فراهم آورند یا نه.

دست کم پانزده سناتور دمکرات از لایحه ای که رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی، و مارک کرک، سناتور جمهوری خواه ایالت ایلینوی پیشنهاد کرده اند، حمایت می کنند.

کمیته روابط عمومی اسرائیل – آمریکا، که روابط نزدیکی با بسیاری از قانون گذاران دارد، گفته است از تحریم های جدید علیه ایران، اگر توافقنامه موقت را نقض کند یا با یک قرارداد جامع قابل قبول موافقت نکند، حمایت خواهد کرد.


لایحه پیشنهاد می کند صادرات نفت ایران دو سال پس از اجرای آن به صفر برسد. همچنین توانایی دولت برای مستثنی ساختن تحریم ها را محدود می سازد.

با این حال، بسیاری دیگر از دمکرات ها در برابر چنین اقدامی مقاومت می کنند. ماه پیش یک گروه ده نفری از سناتورها، که همه رهبران کمیته های گوناگون هستند، در نامه ای به هری رید رهبر اکثریت سنا مخالفت خود را ابراز داشتند. به گفته یکی از منابع سنا، انتظار می رود به زودی دمکرات های دیگری به آنها بپیوندند.
XS
SM
MD
LG