لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

کاخ سفید بر ادامه حمایت از عربستان در جنگ یمن تاکید کرد


نتایج حملات هوایی به رهبری عربستان سعودی به دو خانه در صنعا - ۲۶ مارس ۲۰۲۲
نتایج حملات هوایی به رهبری عربستان سعودی به دو خانه در صنعا - ۲۶ مارس ۲۰۲۲

کاخ سفید روز جمعه ۱۶ دسامبر از تصمیم خود برای ممانعت از تصویب قطعنامه اختیارات جنگی در سنا که به حمایت آمریکا از جنگ عربستان سعودی در یمن پایان می‌داد، دفاع کرد و گفت که این امر مانع از مذاکرات حساس دیپلماتیک می‌شود.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی در مصاحبه‌ای با صدای آمریکا گفت: «ما می‌خواهیم این صلح با دوام باشد و می‌خواهیم آن را پایدار ببینیم. بنابراین، اهمیت اطمینان از موفقیت دیپلماسی همان چیزی است که ما در مورد آن صحبت می کنیم.»

کربی گفت که حمایت ایالات متحده از آتش بس و مذاکرات صلح با میانجیگری سازمان ملل متحد «تا حدی به موفقیت دست یافته است.»

او افزود: «ما می‌خواهیم از تثبیت و پیشرفت آن مطمئن شویم.»

دولت بایدن با قطعنامه پیشنهادی برنی سندرز، سناتور مستقل از ایالت ورمونت، که حمایت ایالات متحده از عملیات جنگی به رهبری عربستان در جنگ یمن را ممنوع می‌کرد، مخالفت کرد. سندرز در مواجهه با مخالفت‌های شدید، از جمله تهدید وتو از سوی جو بایدن و عدم حمایت همکارانش در سنا، قطعنامه را پس گرفت و با انجام مذاکرات بیشتر در این باره با کاخ سفید موافقت کرد.

سندرز گفت: «من مشتاقانه منتظر همکاری با دولت هستم که با این قطعنامه مخالفت کرده و ببینم آیا می‌توانیم بر سر قطعنامه‌ای قویتر و موثرتر توافق کنیم. اگر نه، من برمی‌گردم.»

مقامات دولت بایدن از توضیح بیشتر در مورد آنچه در مذاکرات با سندرز به دنبال آن هستند، خودداری کرده‌اند.

جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۴ زمانی آغاز شد که شورشیان حوثی - شورشیان شیعه تحت حمایت ایران – صنعا، پایتخت، را تصرف کردند. از مارس ۲۰۱۵، با حمایت لجستیکی و اطلاعاتی دولت اوباما، ائتلافی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی کارزار انزوای اقتصادی و حملات هوایی علیه حوثی‌ها را آغاز کرد که در واقع درگیری را به یک جنگ نیابتی سنی و شیعه بین قدرت‌های منطقه‌ای تبدیل کرد.

بر اساس داده‌های سازمان ملل، بیش از ۳۷۰ هزار نفر در این درگیری جان خود را از دست داده‌اند که ۶۰ درصد از مرگ و میرها ناشی از علل غیرمستقیم مانند کمبود غذا، آب و خدمات بهداشتی است.

  • آتش‌بس منقضی شد، صلح تا حد زیادی برقرار شد

جرالد فایرستاین، که در زمان دولت اوباما سفیر آمریکا در یمن بود، گفت گرچه آتش‌بس با میانجیگری سازمان ملل در اکتبر ۲۰۲۱ منقضی شده بود اما خشونت در آوریل ۲۰۲۲ تا حد زیادی متوقف شد.

فایرستاین که اکنون یکی از همکاران ارشد موسسه خاورمیانه است گفت: «هشت ماه است که هیچ حمله نظامی از سوی عربستان در یمن انجام نشده است.»

  • روابط آمریکا و عربستان

چرخش بایدن از تعهدش در فوریه ۲۰۲۱ مبنی بر پایان دادن به «همه حمایت‌های آمریکا از عملیات تهاجمی در جنگ یمن» نمادی از دیدگاه در حال تحول او در مورد روابط با پادشاهی سعودی است.

دولت بایدن، در ماه نوامبر، تصمیم گرفت که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، باید در شکایت به خاطر نقش او در قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی، مصونیت داشته باشد، اما او در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود متعهد شده بود که این پادشاهی را به علت قتل خاشقچی محکوم کند.

زمانی که سعودی‌ها با نادیده گرفتن درخواست واشنگتن برای افزایش تولید نفت به منظور جبران افزایش قیمت‌ها ناشی از جنگ اوکراین، اعضای اوپک را در اکتبر تحت فشار قرار دادند تا تولید نفت خود را کاهش دهند، دولت بایدن گفت که بررسی خواهد کرد که آیا رابطه با عربستان سعودی همچنان به نفع منافع ایالات متحده است یا خیر. این بررسی هرگز انجام نشد.

پیشتر، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، در جریان یک نشست خبری به صدای آمریکا گفت: «ما راه رو به جلو را بر اساس اقدامات سعودی‌ها و رایزنی‌های مداوم با شرکا و متحدان و همچنین کنگره جدیدی که به زودی در مقابل ما قرار خواهد گرفت تعیین خواهیم کرد.»

بایدن زمانی تقویت پیوند بین ایالات متحده و متحدانش را در اولویت قرار داده که مذاکرات برای توقف برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران سقوط کرده است.

XS
SM
MD
LG