لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

پرزیدنت ترامپ: ترکیه تعهد داده بحران انسانی ایجاد نمی‌شود و داعش باز نمی‌گردد؛ آمریکا شرایط را به دقت زیر نظر دارد


کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای در مورد حمله نظامی ترکیه در خاک سوریه، اعلام کرد که ترکیه تعهداتی مبنی بر بروز ندادن بحران انسانی، حفظ امنیت اقلیت‌های دینی، و همچنین بازنگشتن داعش داده است و آمریکا، ترکیه را در قبال این تعهدها مسئول می‌داند.

در این بیانیه که روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه منتشر شد آمده است: «ترکیه، که یکی از اعضای ناتو است، صبح امروز به خاک سوریه تعرض کرد. ایالات متحده از این حمله حمایت نمی‌کند و به وضوح به ترکیه گفته که این علمیات، ایده بدی است. هیچ‌ سرباز آمریکایی در آن منطقه حضور ندارد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در این بیانیه گفته است: «از همان روز اولی که وارد کارزار سیاسی شدم، این موضوع را روشن کردم که نمی‌خواهم این جنگ‌های بی‌پایان و بی‌معنی ادامه داشته باشد - به ویژه آن‌هایی که نفعی برای ایالات متحده ندارد.»

پرزیدنت ترامپ افزوده است: «ترکیه نسبت به محافظت از غیرنظامیان، محافظت از اقلیت‌های دینی از جمله مسیحیان، و اطمینان یافتن از این که هیچ‌گونه بحران انسانی روی نخواهد داد، متعهد شده است - و ما آ‌ن‌ها را در قبال این تعهد، پاسخگو نگاه خواهیم داشت. علاوه بر این، ترکیه اکنون مسئول است که اطمینان یابد پیکارجویان داعش که زندانی هستند، در زندان باقی خواهند مانند و داعش به هیچ وجه باز نخواهد گشت.»

رئیس جمهوری آمریکا در پایان این بیانیه گفته است: «ما انتظار داریم ترکیه به تمامی تهداتش پایبند بماند و ما به دقت، به رصد کردن شرایط ادامه می‌دهیم.»

نیروهای نظامی ترکیه از روز چهارشنبه عملیاتی را در شمال سوریه آغاز کرده‌اند. نیروهای دموکراتیک سوریه در گزارش‌هایی گفته‌اند این حملات با ادوات سنگین و بمباران‌های هوایی، محله‌های غیرنظامی را هم هدف قرار داده است.

ایالات متحده آمریکا ۵۰ نیروی نظامی در آن منطقه داشت که با دستور پرزیدنت ترامپ، محل را ترک کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG