لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

پرزیدنت ترامپ: ۵۰ سربازمان را خارج کردم؛ «جنگ‌های بی‌پایان احمقانه» خاتمه می‌یابد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پیامی در توئیتر ضمن اعلام خروج ۵۰ تن از نیروهای آمریکایی از منطقه، گفت که «جنگ‌های بی‌پایان احمقانه» خاتمه می‌یابد.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه در توئیتی نوشت: «[این] جنگ و درگیری بین گروه‌های مختلف صدها سال است که ادامه دارد. ایالات متحده آمریکا هیچ‌گاه نمی‌بایست در خاورمیانه حضور می‌داشت. ۵۰ سربازمان را [از آنجا]‌ خارج کردم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: «ترکیه باید جنگجویان داعشی اسیرشده را که کشورهای اروپایی حاضر به پذیرش آنها نیستند، تحویل بگیرد. برای ما، جنگ‌های بی‌پایان احمقانه، رو به پایان است!»

وی اندکی بعد در رشته توئیت دیگری با انتقاد شدید از حضور آمریکا در خاورمیانه و جنگ در آن منطقه، نوشت: «ایالات متحده هشت هزار میلیارد دلار برای جنگیدن و حفظ نظم در خاورمیانه هزینه کرده است. [برای این کار] هزاران سرباز بزرگ ما کشته و یا زخمی شده اند. در طرف دیگر هم میلیون‌ها تن کشته شده‌اند. رفتن به خاورمیانه بدترین تصمیم در تاریخ کشورمان بوده است.»

وی در ادامه این توئیت نوشته است: «ما بنا بر فرضیه‌ای نادرست، که اکنون صحت آن رد شده است، [یعنی وجود] جنگ‌افزارهای کشتار جمعی، وارد جنگ شدیم. هیچ [جنگ‌افزار کشتار جمعی] وجود نداشت! اکنون ما آهسته و حساب شده سربازان و نظامیان بزرگمان را به خانه بر‌می‌گردانیم. توجه ما بر نمای کلی متمرکز است. ایالات متحده اکنون، از همیشه باعظمت‌تر است.»

تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه، با انتقاد نمایندگان هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در سنای آمریکا روبرو شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG