لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۷

چشم اندازهای اقتصادی شرق و غرب


چشم اندازهای اقتصادی شرق و غرب
چشم اندازهای اقتصادی شرق و غرب

سال ۲۰۱۱ در حالی به پايان رسيد که شکوفايی اقتصادی، شرق را فرا گرفته بود، و رکود اقتصادی در غرب خبرساز شده بود. در حاليکه بازسازی اقتصادی آمريکا با روندی آهسته به پيش رفت، و اروپا در بحرانی عميق غوطه ور بود، سياست اقتصادی غرب آشکارا بر روی شرق متمرکز بود تا بتواند با گشايش و گسترشی در بازارهای اين منطقه به اقتصاد خود کمک کند.

سال ۲۰۱۲ ميلادی زمانی آغاز ميشود که مشکلات حل نشده سال گذشته غرب و شرق، از جمله شکاف و رشد اقتصادی نابرابر در دو منطقه همچنان ادامه دارد. تحليلگران اقتصادی هشدار داده اند که بحران مالی اروپا و سستی رشد اقتصادی و کاهش مصرف در آمريکا، اقتصاد شرق را در سال جاری سخت به مخاطره خواهد انداخت که نشانه هايی از آن در سه ماهه سوم سال گذشته در اقتصاد چين و هند مشاهده شد. اين امر نه تنها اشاره به وابستگی شديد شرق و غرب دارد، بلکه گويای اين واقعيت است که تداوم شکوفايی اقتصادی شرق در سال جاری عمدتاً بستگی به آن دارد که اروپا و آمريکا چگونه خواهند توانست بر مشکل مالی، اقتصادی خود فائق آيند.

در همين حال بمنظور پيش بينی بازارهای بورس سهام جهان در سال ۲۰۱۲ ميلادی، تحليلگران اقتصادی نظرات متفاوتی ابراز کرده اند. برخی از تحليلگران ميگويند که خريداران سهام، همانند سال گذشته، نگران پيامدهای قيام مردم در خاورميانه، بحران مالی اروپا، و سستی اقتصادی در آمريکا خواهند بود، و در نتيجه، بازارهای بورس سهام جهان در سال جاری همچنان به تلاطم خود ادامه خواهند داد. ولی برخی ديگر از تحليلگران سال پررونقی را برای بازارهای بورس سهام پيش بينی کرده اند. نتايج بدست آمده از نظرسنجی خبرگزاری رويترز که بر اساس نظرخواهی از ۴۰ کارشناس بدست آمده نشان ميدهد که در سال نو ميلادی بر ارزش «اِس-اَند- پی»، يکی از سه شاخص معتبر سهام آمريکا، نزديک به ۷ درصد افزوده خواهد شد. در سال گذشته بر ارزش شاخص صنعتی «داجونز» ۵ و نيم درصد، و سبد سهام فن آوری نزدک، يک و هشت دهم درصد افزوده شد، ولی قيمت « اس-اند- پی» همچنان ثابت ماند.

اما در آسيا، هو جينتائو، رييس جمهوری چين، در پيام سال نوی ميلادی خود گفت که بی ثباتی در بازسازی اقتصاد جهانی، ترديد، ابهام، و بی اعتمادی را در سطح جهان گسترش داده و صلح و توسعه جهانی را به چالش گرفته است. آقای هو گفت که چين از صلح و توسعه جهانی حمايت خواهد کرد. اما رييس جمهوری چين که کشورش دارای بزرگترين اندوخته ارزی جهان است در سخنان خود هيچ اشاره ای به کمک اين کشور به اتحاديه اروپا در برونرفت از بحران بدهی دو ساله خود نکرد. آقای هو گفت چين تلاش خواهد کرد که در سال جاری رشد اقتصادی خود را حفظ و در ساختارهای اقتصادی خود اصلاحات اساسی بعمل آورد؛ و در عين حال از افزايش بی رويه نرخ تورم جلوگيری به عمل خواهد آورد. رييس جمهوری چين بهبود و بالا بردن سطح زندگی مردم را در صدر اولويت های دولت و نموداری از اقتصاد سالم و رشد اجتماعی خواند.

XS
SM
MD
LG