لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

تلاش آمریکا برای بازگرداندن دولت انتقالی و برگزاری انتخابات در بورکینا فاسو


گروهی از معترضان به کودتا در بورکینا فاسو - ۲۶ شهریور ۱۳۹۴
گروهی از معترضان به کودتا در بورکینا فاسو - ۲۶ شهریور ۱۳۹۴

یک دیپلمات آمریکایی روز جمعه اعلام کرد تلاش‌هایی برای متقاعد کردن رهبران کودتا در بورکینا فاسو در غرب آفریقا، به بازگرداندن دولت انتقالی و برگزاری انتخابات، در جریان است.

مدیرکل وزارت خارجه ایالات متحده در امور آفریقا، در مصاحبه‌ای اختصاصی با صدای آمریکا گفت برای دست اندرکاران کودتای نظامی روز چهارشنبه، هیچ دلیلی وجود ندارد که دولت قانونی بورکینا فاسو را برکنار کنند و قدرت را در دستان خود بگیرند.

لیندا توماس گرینفیلد اضافه کرد "بنابراین، ما با شریکان خود در منطقه کار می‌کنیم و سعی داریم آنها را متقاعد کنیم که تصمیمات درستی بگیرند، به پادگان‌هایشان باز گردند و اجازه دهند دولت انتقالی انتخابات را برگزار کند."

این در حالی است که پیشتر در روز جمعه، شورای حاکم جدید بورکینا فاسو اعلام کرد میشل کافاندو رئیس جمهوری موقت آن شکور را پس از دو روز بازداشت آزاد کرده است؛ با این حال در مورد وضعیت اسحاق زید، نخست وزیر بورکینا فاسو که او نیز بارداشت شده است، توضیح نداد.

رهبران کودتا در این کشور آفریقایی روز جمعه در بیانیه‌ای گفتند کافاندو و دو وزیر دولت او را "به نشانه کاهش تنش و بنا به مصالح عمومی» آزاد کرده‌اند.

همزمان چهره‌های اوپوزیسیون در بورکینا فاسو مردم را به برپایی تظاهراتی علیه کودتاگران فراخوانده‌اند. از روز چهارشنبه، سربازان در خیابان‌های پایتخت گشت می‌زنند و از تجمع جوانان جلوگیری می‌کنند.

بر اساس گزارش‌های رسیده، روز پنجشنبه در حالی که گروهی از معترضان سعی داشتند در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری جمع شوند، دست کم سه تن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG