لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

فیلم انیمیشن «اسمرف ها» و وسترن«کابوی ها و بیگانگان» درفروش گیشه آخرهفته برابر شدند


فیلم انیمیشن «اسمرف ها» و وسترن«کابوی ها و بیگانگان» درفروش گیشه آخرهفته برابر شدند
فیلم انیمیشن «اسمرف ها» و وسترن«کابوی ها و بیگانگان» درفروش گیشه آخرهفته برابر شدند

فیلم وسترن،علمی تخیلی «کابوی ها و بیگانگان»، یکی از پرهزینه ترین فیلم های تابستان امسال با شرکت هریسون فورد و دانیل کرگ و با تهیه کنندگی «استیون اسپیلبرگ» و کارگردانی «جان فاورو» همه انتظارها را بر آورده نکرد. با وجود ان که این فیلم موفق شد ماه گذشته در گردهم آیی بین المللی «کامیک کان» Comic Con با استقبال مواجه شود اما در فتح گیشه ها نتوانست انتظار سازندگانش را بر آورده سازد.

با وجود تلاش های خستگی ناپذیر شرکت «دریم ورکز» و شرکت های پخش وابسته به آن در رابطه با انجام تبلیغات گسترده و پیاپی در اطراف فیلم «کابوی ها و بیگانگان»، این فیلم نتوانست نظرمنتقدان سینمایی را نیز جلب کند. در اغلب نقدهای منتشر شده از آن به عنوان فیلمی «با موضوعی ازهم گسیخته» و داستانی «کلیشه ای» و مناسب وقت گذرانی که «نمی تواند تماشاگر هوشمند را راضی کند » یاد شده است.

اما فیلم انیمیشن و کامپیوتری «اسمرف ها» Smurf's بیش از پنجاه سال پیش موضوع فیلم های کارتونی تلویزیونی بوده اند موفق شده با فروشی در حدود ٣٦ میلیون دلار با «کابوی ها و بیگانگان»، فیلمی ازژانری کاملا متفاوت رقابت کند.

فیلم مطرح دیگر آخرهفته ای که گذشت، کمدی رمانتیک «عشق، جنون، حماقت Crazy, Stupid Love بود که توانست به فروش قابل توجه ١٩ میلیون دلاری دست پیدا کند. «نیکی روکو» رییس پخش فیلم کمپانی «یونیورسال»، استودیویی که فیلم «کابوی ها و بیگانگان » را به بازار عرضه کرده، در این مورد به خبرنگاران گفت که «این فیلم با یک داستان ماجراجویانه منحصر به فرد و موضوعی بکر همه عوامل موفقیت از جمله بهترین هنرپیشگان و فیلمسازان را در خود گنجانده است». «روکو» در ادامه این سخنان گفت:« ما همه این افراد را گردهم آوردیم تا بتوانیم چنین فیلمی را به بازار عرضه کنیم.»

با این همه فروش پائین فیلم « کابوی ها و بیگانگان » برای استودیوی «یونیورسال» و سرمایه گذاران مایوس کننده بوده است. شرکت «دریم ورکز» و «رلاتیویتی میدیا» Relativity Media در مجموع ١۶٣ میلیون دلار برای ساختن این فیلم هزینه کرده اند.

فیلم «کابوی ها و بیگانگان » بر اساس یک کتاب کم خوانده شده تصویری درباره تهاجم موجوداتی از کرات دیگر به یک شهرک دورافتاده غرب وحشی ساخته شده است و موضوع آن بیشتر مورد توجه بزرگ سالان است. طبق آمار به دست آمده از شرکت «سینما اسکور» - یک موسسه پژوهشی آمریکایی - در آخر هفته گذشته، بیش از ۶٣ درصد از تماشاگران فیلم «کابوی ها و بیگانگان » را افرادی از سنین ٣٠ سال به بالا تشکیل می دادند. در این میان ٥٣ درصد از تماشاگران این فیلم را مردان تشکیل داده اند.

با این همه «کابوی ها و بیگانگان » ازلحاظ فروش گیشه در نخستین آخرهفته آغاز نمایش خود با یکی از موفق ترین فیلم های تابستان امسال به نام «سوپر ٨» برابری می کند. این فیلم هم با تهیه کنندگی «استیون اسپیلبرگ» از یک موضوع نو برخوردار است و « جی جی آبرامز» آن را کارگردانی کرده است. «سوپر٨ » با فروشی در حدود ٣۵ میلیون دلار کار خود را آغاز کرد و تا کنون موفق شده به رکورد ١٨١ میلیون دلار دست پیدا کند در حالی که هزینه تهیه آن کمتر از ٥٠ میلیون دلار بوده است.

با این احوال به نظر می رسد که فیلم «اسمرف ها» درباره یک عده شخصیت های کارتونی آبی رنگ توانسته پا در جای فیلم مشابهی از استودیوی «فاکس» به نام «الوین و چییپمانکس ها» بگذارد که یکی از موفق ترین آثار انیمیشن تاریخ این استودیو به شمار می رود.

فیلم های پرفروش«الوین و چیپمانکس ها» مخلوطی بود از شخصیت های کارتونی که درکنار بازیگران زنده به ایفای نقش می پرداختند. تازه ترین فیلم از سری فیلم های «الوین و چیمانکس ها» در سال ٢٠٠٩ به نمایش درآمد و در دو روز نخست نمایش، بیش از ۴٨ میلیون دلار فروش داشت. در نهایت این فیلم در سراسر جهان ۴۴٣ میلیون دلار فروش داشته است.

شواهد نشان می دهد که فیلم کارتونی و انیمیشن «اسمرف ها» از هم اکنون آغاز بهتری از فیلم های مشابه دیگری که از سال گذشته تاکنون اکران شده دارد. فیلم های «یوگی و دوستان» و «مارمادوک» که هر یک تنها در حدود ١٧ میلیون دلار در نخستین دو روز آغاز نمایش فروش داشته اند.

«روری بروئر» مدیرپخش فیلم شرکت «سونی» Sony که علیرغم موفقیت نسبی، از مقدار فروش گیشه فیلم «اسمرف ها» در دو روز اول نمایش آن رضایت چندانی ندارد می گوید:«من نمی دانم چرا مردم تا این حد این فیلم را دست کم گرفته اند! این فیلمی است که هواداران و طرفداران زیادی نه فقط در میان بچه ها بلکه در میان بزرگسالان دارد. این فیلم هم دارای عوامل نوستالژیک و یادآورنده گذشته است و هم برای بچه های امروزی از وجهه های مدرن تر و به روزتری برخوردار است. عواملی که برای ماندگاری هرفیلمی ضرورت دارد.»

با این همه فیلم «اسمرف ها» که در آخرهفته ای که گذشت بیش از ۶۵ درصد از تماشاگران آن را والدین و بچه ها تشکیل می دادند و ظاهرا مورد توجه و استقبال تماشاگران قرار گرفته، باهزینه تهیه ای در حدود ١١٠ میلیون دلار هنوز راه درازی برای بازگرداندن این مخارج به سرمایه گذاران از جمله استودیوی تهیه فیلم «سونی» در پیش دارد.

دست اندرکاران معتقدند فروش گیشه فیلم «اسمرف ها» که به شیوه پرهزینه سه بعدی ساخته شده است در مقایسه با دیگر آثار سه بعدی نتوانسته است انتظارات آن ها را برآورده کند وتنها ۴۵ درصد از جمعیت پیش بینی شده حاضر شده اند این فیلم را با پرداخت بهای بلیطی بالاتر به خاطر سه بعدی بودن تماشا کنند.

«اسمرف ها» از یک کتاب تصویری بلژیکی اقتباس شده که به سال ١٩۵٨ باز می گردد اما این شخصیت های آبی پوش وقتی به معروفیتی جهانی رسیدند که فیلم های کارتونی آن ها در دهه هشتاد میلادی در تلویزیون های سراسری آمریکا به نمایش گذاشته شد.

برای تبلیغات بیشتر «اسمرف ها» در ماه های گذشته شرکت سونی از ابزار تبلیغاتی گوناگون، از جمله چاپ عکس هایی از «اسمرف ها» بر روی جعبه های همبرگرفروشی «مک دونالد» و ارائه اسباب بازی های تازه با استفاده از این شخصیت های آبی پوش استفاده کرده است.

«اسمرف ها» هم زمان با سینماهای آمریکای شمالی در هفت کشور خارجی نیز به نمایش درآمد و درمجموع توانست ۴/۴ میلیون دلار فروش در این بازارهای خارجی داشته باشد.

فیلم کمدی «عشق، احمق، جنون، حماقت » با بازی «استیو کارل» و «رایان گاسلینگ» درباره مرد میانسالی که پس از سال ها زندگی زناشوئی و یک جدائی نابهنگام از همسرش، از مرد زنباره ای می آموزد که چگونه معشوقه های تازه ای پیدا کند با یک بودجه ٤٥ میلیون دلاری توسط استودیوی «برادران وارنر» تهیه شده است. این فیلم از نقدهای مثبتی بهره مند شده و بیش از ٧١ درصد از تماشاگرانی که در آخرهفته گذشته به تماشای آن نشستند را افراد بالای سن ٢۵ سال تشکیل می دادند.

«دن فلمن» رئیس پخش کمپانی «برادران وارنر» می گوید:«همیشه دراواخر تابستان تماشاگران میان سال سینما احساس کمبود می کنند چرا که اغلب فیلم های تابستانی برای جذب تماشاگران جوان تر و کودکان اکران می شوند. برای همین هم وقتی فیلم مناسبی به نمایش درمی آید، ناگهان از آن استقبال می شود.»

XS
SM
MD
LG