لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

نتیجه چند پژوهش تازه: استفاده طولانی‌مدت از ماسک صورت ممکن است برای تندرستی زیان‌بار باشد


یک مقاله پزشکی که بر اساس چند پژوهش نوشته شده است می‌گوید که استفاده طولانی‌مدت ماسک صورت احتمالا می‌تواند برای سلامت مضر باشد.

به گزارش جروزلم پست، دکتر راسل بلیلاک، جراح مغز و اعصاب بازنشسته، با اشاره به چند مطالعه، پوشیدن طولانی مدت ماسک صورت را به سردرد و کاهش سطح اکسیژن خون، که می‌تواند باعث ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن شود، ارتباط می‌دهد.

دکتر بلیلاک در یک مقاله که توسط نشریه «تکنوکراسی نیوز» منتشر شد، نوشته است که عوارض جانبی پوشیدن طولانی‌مدت ماسک صورت ممکن است شامل سردرد، افزایش مقاومت مجرای تنفسی، تجمع دی اکسید کربن، و کاهش اکسیژن خون، و حتی عوارض جدی‌تر و تهدید آمیزتر باشد.

در این مقاله دکتر بلیلاک اشاره می‌کند که عوارض جانبی پوشیدن طولانی مدت ماسک به نوع ماسک هم بستگی دارد. برای مثال بین ماسک‌های پارچه ای یا جراحی، و ماسک های ان۹۵ تفاوت زیادی هست. ماسک‌های ان۹۵ فیلترهای مقام‌تر و موثرتری دارند و تنفس را تا حد زیادی محدودتر و سخت‌تر می‌کنند، و در نتیجه مصرف‌کنندگان ماسک های ان۹۵ بیشتر سردرد تجربه می‌کنند.

با این که کش‌های سفت ماسک و فشاری که بر روی سر و صورت می گذارند علت بالقوه سردرد شناخته میشد، ولی مطالعه‌ای که بر روی ۲۱۲ نفر کادر درمانی انجام شده نشان می دهد که علت اصلی سردرد این افراد، کاهش سطح اکسیژن خون یا افزایش تجمع دی اکسید کربن در خون آنها بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG